המחשבות שלנו יכולות לגרום לנו להזדקן מהר יותר

שתי חוקרות, ביניהן זוכת פרס נובל, גילו שסוגים מסוימים של מחשבות מאיצים את הזדקנות התאים בגופנו, וגורמים לנו להיראות מבוגרים יחסית לגילנו. כיצד הן הוכיחו זאת, ובאילו מחשבות בכלל מדובר?

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

מכירים את האנשים שיוצרים דרמה מכל דבר? כשמשהו קטן קורה מחשבותיהם דוהרות קדימה ומייצרות תרחישי אימה הרסניים. “הוא אמור היה לחזור מהריצה שלו כבר לפני חצי שעה והוא אפילו לא עונה לטלפונים”. יש אנשים שימשיכו בעיסוקיהם בלי שזה ממש יפריע להם, אבל יש גם כאלו שמחשבותיהם מתרוצצות מתרחיש נוראי אחד לשני – “אולי איזו מכונית פגעה בו או שהלב פתאום לא עמד בעומס?”

בספרן החדש “אפקט הטלומרים” (ינואר 2017) טוענות המחברות, פרופ’ אליזבת בלקבורן (Elizabeth Blackburn) ופרופ’ אליסה אפל (Elissa Epel) שלשתי צורות החשיבה השונות האלו עשויה להיות השפעה מכרעת על קצב הזדקנות התאים שלנו. לא מדובר רק בחשיבה אופטימית מול חשיבה פסימית. לטענתן, זה רק חלק קטן במשוואה הזאת. המחברות מציעות מספר צורות חשיבה נוספות שייתכן שיש להן השפעה מכרעת על תהליכי הזדקנות התאים.

תאי גופנו מתחלקים, עד שהם מאבדים את יכולתם להתחלק ומתים. מהירות איבוד היכולת להתחלק היא ההבדל בין הזדקנות מהירה להזדקנות איטית

יש למשל אנשים עם נטיות רגזניות שבטוחים שכבר אי אפשר לתת אמון באף אחד. “השכן מלמעלה תמיד שופך את המים מהמרפסת דווקא כשהכביסה שלי תלויה שם” – כלומר כולם עושים לי “דווקא”. פרופ’ בלקבורן ופרופ’ אפל מתארות את צורת החשיבה הזו כעוינות צינית, וטוענות שהתאים בגופם של אנשים עם חשיבה כזאת נוטים להזדקן מהר יותר.

עד כמה שזה נשמע מפתיע, כנראה שלשתי המחברות יש מה לומר בנושא. פרופ’ אליזבת בלקבורן, ביולוגית מאוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו, זכתה בשנת 2009 ב”פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה” לאחר שמחקריה פרצו את הדרך לחקר הזדקנות התאים. פרופ’ אליסה אפל היא פסיכולוגית, גם היא מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, העומדת בראש המעבדה להזדקנות, למטבוליזם ולרגשות. לטענתן, “התאים שלנו מקשיבים למחשבות שלנו, ומושפעים מהן ברמה בסיסית ועמוקה ביותר”.

אבל איך זה ייתכן? כיצד התאים שלנו בכלל “שומעים” על המצב המנטלי שלנו ומה הקשר של זה להזדקנות שלהם?

להפוך את המשבר לאתגר

פרופ' אליסה אפל מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו

פרופ’ אליסה אפל מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו

כבר בתחילת שנות ה-2000, במסגרת הפוסט דוקטורט שלה באוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו, התחילה פרופ’ אליסה אפל לחקור את הזדקנות התאים ולהתמחות בדרכים שבהן לחץ מנטלי משפיע על הפיזיולוגיה שלנו, כלומר על בריאותנו. “חיפשתי דרכים שיוכלו לומר לנו מה באורח החיים שלנו, בסביבה שלנו, טוב לתאים שלנו”, היא מספרת בראיון לאפוק טיימס.

גם פרופ’ אליזבת בלקבורן עבדה באותה אוניברסיטה, בפקולטה למיקרוביולוגיה ולאימנולוגיה. “התרגשתי מאוד מהרעיון למדוד את הזדקנות התא”, ממשיכה פרופ’ אפל, “ידעתי שפרופ’ בלקבורן עושה עבודה כזאת וקיוויתי שאוכל לשכנע אותה שנמשיך את המחקר ביחד”. מאז, כבר יותר מעשור, שהן עובדות ביחד.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!