העצים לוחשים ובני האדם צומחים

החיבור בין ערכים, שורשים ורשת צוותית מנצחת ביער אפשרויות

2016-03-08-17.39.38-small

 

תוהה בליבי, אם הייתי יכולה לצלם מתחת לפני השטח יחד עם מעל.. איך היתה נראת התמונה ואנסה לתאר מה עולה לי בדמיון.

שורשים של עצים עמלים בהזנה עצמית ובהקשבה לאלו שלידם, טווים רקמה מחברת בתקשורת בלתי מילולית והאדמה הקושרת בין כולם מאפשרת תנועה אנרגטית בסינרגיה מושלמת. מחקרים שנעשו ב 30 שנים האחרונות מגלים כי ביערות מתחת לפני הקרקע מתנהל עולם שלם של תקשורת בין העצים שמעבירים ביניהם מסרים ומערכת יחסים מגוונות של שיתופי פעולה, הזנה הדדית, מידע ואנרגיות שביחד מייצרים את מה שאנחנו רואים מעל פני השטח.

וכבר נאמר: “כי האדם הוא עץ השדה”. תהליך דומה מתרחש גם בחברה האנושית. צעדי בני האדם, מעל האדמה, בין התקדמות לעצירה מושכים חוטים בלתי נראים, בלתי מורגשים אך מחלחלים פנימה לדינמיקה אנושית מורכבת בלתי מודעת, ממלאים תפקיד משמעותי לקיום האנושות ולא בכדי.

סיפור חיים מתחיל בשורשים של האדם, אידיאלים, אמונות, תפיסת חיים. כל מה שמנהל אותנו מתחיל בשורשים. מפגש אינטימי בין האדם לשורשיו מייצר מרחב לגילוי מי אני באמת, התמודדות עם כל מרכיבי הדשן מינקות ועיבוד מחדש של העצמיות ורצון אותנטי למימוש ייעוד והגשמה עצמית.

סיפור השורשים והשיח ביניהם נותן לנו השראה לבחור בכל רגע איזה פרקים חדשים אנחנו רוצים לכתוב, מה באמת ואיך אנחנו רוצים להטביע חותם.

יערות ושורשי עצים נותנים לנו השראה ומקום בטוח לחקירה עצמית, חקירת הערכים שחשובים לנו , המשאבים שלנו והאמונות שלנו על עצמנו ועל החיים. מתנת הטבע נותנת לנו הזדמנות לצמיחה והרחבת החוסן הפנימי להיות בטבע שלנו, להיות מי שאנחנו באמת ולהרגיש שלם עם כל החלקים וכל המורכבות. העצים לוחשים ומי שרוצה באמת לקבל את המתנה צריך רק להקשיב ולהתחבר לעולם הפנימי שלו.

בדומה לאדם, גם הקהילה מנהלת שיח פנימי וחיצוני
הקהילה, אוסף של בני אדם שאוחזים בסט ערכים דומה או במטרה משותפת מורכבת מפרטים. ככל שיהיו החברים בקהילה בקשר עם השורשים שלהם ככה יוכלו לבוא לידי ביטוי, ככה תתאפשר יצירתיות קהילתית, יוכלו להחליף דעות, מחשבות ורעיונות יחד.

יערות הם שיקוף מדויק של קהילה. קהילה אשר מבוססת על תקשורת אפקטיבית מרוויחה מנוף לעשייה משמעותית ברשת ערכית ומלאה בבטחון. ברובד התת מודע, בדיוק כמו השורשים שמתנהלים מתחת לפני האדמה ביצירת תקשורת עניפה ביניהם, גם האנשים מייצרים תקשורת תת מודעת ובלתי מילולית, במבט, במחוות גוף. מעל פני השטח הם מנהלים תקשורת מילולית. עבודה נכונה על שני הסוגים של התקשורת, מתוך מודעות מלאה לתהליך, היא הבסיס להצלחה כשכל אחד מהעובדים יהיה מחובר לשורשים שלו נוכל לגבש עולם ערכים ואידאות ומתוך זה נצא לדיאלוג עם הארגון וכך תיווצר רשת אירגונית, ערכית, מצליחה וצומחת.

הרווח לכל אדם שפוגש את שורשיו וצומח מהם הוא אדיר, מקפצה לכל הצלחה ולחיים מתוך שמחה, ביטוי ומימוש הערכים שלו בחיים.

הקהילה מרוויחה מנוף לעשייה משמעותית ברשת מפרגנת ומלאה בבטחון מבוססת על תקשורת אפקטיבית וערכים משותפים בין החברים בה.

תהליך מסוג זה מתרחש בכל פעם מחדש במפגשים של משתתפי הסדנאות ב”יער האפשרויות”. אנשים פוגשים בשלב ראשון שורשים אמיתיים של עצים, עצומים ועוצמתיים ומשם יוצאים למסע של גילוי פנימי וחיצוני. מתפתח שיח מרתק על ערכים, השפעות הדדיות שיש לפרטי על הקהילה, על הצוות ולהיפך, וכיצד נוכל לשנות, לשפר ולפתוח זרימה נכונה של תקשורת, בדיוק כמו ששורשי העצים עושים באופן הכי טבעי במשך מיליוני שנים.

במפגשים של צוותים עם שורשי העצים לעתים עולות חוויות שליליות, צפים זכרונות קשים. הצלחת תהליך פיתוח צוותים מתחילה בתקשורת אותנטית, שבה כל אחד ואחת מהצוות מכירים בכישורים, יכולות וערכים של כל אחד מהחברים. ברגעים האלו קורה הקסם, היפוך הקושי לבנייה ולהצלחה. הזיכרון פותח פתח לשינוי נקודת מבט והפחד הופך לדחף למימוש עצמי. מפגש בין שורשים בצוות הוא פתח לדיאלוג , חיבור למוטיבציה וחזון.

גליה בן חיים – יער אפשרויות

טריינר ב-NLP, תרפיסטית במשחק, מנחת קבוצות החברה מרובת תרבויות, מוסמכת ומורשת לסדנאות ושאלוני MBTI; מנחה ומאמנת סדנאות באמצעות משחק FRESHBIZ לפיתוח חשיבה יזמית

[email protected]

פייסבוק: galia ben haim

www.galiabayaar.com

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!