למה לא מלמדים בביה״ס את הדברים החשובים בחיים?

אחת השאלות הגדולות שאני נתקל בהן בסדנאות ובתהליכים שאני מוביל עם חברות, ארגונים ואנשים פרטיים היא: ״למה לא מלמדים בבית הספר, בתיכון ובאוניברסיטה את הדברים החשובים באמת בחיים?״

מדוע לא מלמדים איך להצליח בחיים? איך לפתח את הדימוי העצמי? איך לטפח מערכות יחסים? איך עושים כסף? איך שומרים על הבריאות הגופנית והנפשית? איך מציבים מטרות ויעדים ופועלים להגשמה שלהם?

יש כל כך הרבה אנשים שסיימו את מערכת החינוך ומאמינים שאין להם צורך להמשיך ללמוד. הם בטוחים שרכשו את הידע הנדרש עבורם בחיים. אנשים כאלה לא מתפתחים ופשוט ״חיים את החיים״. הם רק לא מבינים שבטבע, מה שלא צומח – קמל ונובל.

הם קמים בכל יום, חושבים את אותן מחשבות, מחזיקים באותן הדעות והחיים שלהם נמצאים במצב סטאטי, בקיפאון. לעומתם, יש אנשים שכל הזמן רוצים לדעת עוד, להתפתח. הם קוראים ספרים, שומעים הרצאות, מחליפים דעות ונמצאים בצמיחה מתמדת. אנשים כאלו בדרך כלל חווים גדילה בחייהם והם גם אנשים שתורמים יותר לסביבה שלהם ולקהילה.

התוצאות שיהיו לנו בעולם הן השתקפות של הערך שנביא לאחרים. ככל שניתן יותר, יהיה לנו יותר. זה באמת פשוט. הפואנטה היא לתת. לתת לאחרים מהידע שלך, מהזמן שלך, מהאהבה שלך, מהיכולות שלך.

כל התורה על רגל אחת אם תשאלו אותי היא ״להשאיר כל אדם, קבוצה או אירוע במצב טוב יותר מאשר היה כאשר פגשתם אותו״.

מי שינהג כך כדרך חיים – יהיה לו כל שיחפוץ. המטרה הנעלה הזו היא גם הומנית, וגם אפקטיבית (תסייע לנו להשיג את התוצאות הרצויות לנו) ומערכות החינוך צריכות לכוון לשם.

למרות זאת חשוב לזכור שאנחנו יכולים לתת לאחרים רק ממה שיש לנו. לכן חשוב לגדול ולצמוח. ברגע שנגדל, נוכל לתת יותר.

ישנם סוגים רבים של ידע בעולם. אני אוהב להפריד את הידע לשלוש טבעות:

הטבעת החיצונית – הידע הזמין לנו: ספרים, אינטרנט, וכל דבר פרונטלי. לידע הזה אני קורא ״החוקים החיצוניים״. זהו ידע חשוב, אבל הוא לא מספיק.

הטבעת המרכזית – ידע חווייתי שנצבר דרך התנסות וחוויות לאורך החיים. לא ניתן להעבירו לאחרים ללא התנסות אישית בחוויה. רכיבה על אופניים, שחייה, אהבה עזה, אושר, הצלחה, ועוד.

הטבעת הפנימית – ידע פנימי שעולם החינוך לא עוסק בו בכלל. זהו הידע המעניין ביותר. אלה העקרונות שמשפיעים על כל תחום בחיינו: מה הופך אנשים למאושרים באמת? איך מייצרים עתיד רצוי? איך לומדים לאהוב את עצמנו? מהם המפתחות שיפתחו עבורנו כל דלת שנרצה? ידע של תודעה רחבה שממנו ניתן לצמוח ולגדול בצורה המשמעותית ביותר.

יש סיפור על נזיר שרצה להצליח בחיים ובא אל המאסטר שלו ושאל: ״מאסטר נכבד, גלה לי בבקשה – מהו הסוד להצלחה בחיים?״ שלח אותו המאסטר לביצוע מטלות רבות, ואמר לו לחזור כשירגיש מוכן.

חזר הנזיר למאסטר לאחר שנה ושאל: ״מאסטר נכבד, ביצעתי את כל המטלות. אני מרגיש מוכן. גלה לי – מהו הסוד להצלחה בחיים?״

ענה לו המאסטר: ״אתה עדיין לא מוכן, בצע עוד שנה את המטלות שנתתי לך וכשתהיה מוכן, תחזור״.

וכך לאחר 10 שנים חזר הנזיר אל המאסטר והתחנן ״מאסטר, גלה לי בבקשה מהו הסוד להצלחה בחיים?״

אמר לו המאסטר: ״מחר ב-4:30 בבוקר, חכה לי על שפת הים״. למחרת ב-4:15 התייצב הנזיר על קו החוף. ב-4:30 בדיוק החלה מגיחה דמותו של המאסטר מן העלטה והוא התקרב לשפת הים. ״בוא אחרי״ קרא לנזיר והם החלו צועדים בשקט לתוך המים.

כאשר הגיעו המים לגובה הצוואר, תפס המאסטר את הנזיר בצווארו והטביע אותו במים. בתחילה לא התנגד הנזיר, אבל בחלוף 30 שניות התחיל להשתולל וניסה להוציא את ראשו החוצה כדי לנשום. המאסטר החזיק אותו חזק מתחת למים, ולא שיחרר.

לבסוף שיחרר המאסטר את הנזיר והתיר לו להוציא את ראשו ולנשום. מבוהל, יצא הנזיר מהמים ושאף אוויר לריאותיו. לאחר מכן פנה בכעס ובתדהמה למאסטר ושאל: ״מה קרה לך מאסטר? למה עשית לי את זה? יכולתי למות״.

ענה המאסטר בקול רגוע: ״מה הרגשת כאשר היית בתוך המים?״ ענה הנזיר: ״מה זאת אומרת מה הרגשתי? הרגשתי שאני נחנק, שאני הולך למות״. שאל המאסטר: ״כאשר היית בתוך המים, מהו הדבר שרצית יותר מכל?״

״מה רציתי יותר מכל? רציתי לנשום. רציתי לחיות. זה מה שרציתי יותר מכל דבר אחר בעולם״, ענה הנזיר. אמר לו המאסטר: ״יפה. כאשר תרצה להצליח בחיים, כמו שרצית לנשום – אז תהיה מוכן״.

המסר של הסיפור הוא שמי שתהיה לו התשוקה והרצון לגדול ולצמוח ולהצליח – יצליח. הקניית התשוקה לגדול, לצמוח ולתת היא מהות החינוך האמיתי.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!