דייויד קיז: ״נולדתי כדי להתעמת עם דיקטטורים״

ראיון עם דייויד קיז, האמריקני-ישראלי שרוצה להפיל את המשטרים הרודניים בעולם

David Keyes | GettyImages

נראה שנולדתי כדי להתעמת עם דיקטטורים״, אומר לי בבית קפה ברעננה דייויד קיז, 30, מנכ״ל ארגון זכויות האדם Advancing Human Rights. קיז הוא אקטיביסט למען זכויות אדם שזכה לככב בפוסטים זועמים של שר החוץ האיראני בפייסבוק, ולעצבן דיפלומטים סינים כשקידם החלטה לשנות את שם הרחוב שמול השגרירות הסינית בוושינגטון על שמו של פעיל זכויות אדם סיני וזוכה פרס נובל היושב בכלא הסיני.

בתקופה האחרונה הוא ממקד את מאמציו בפיתוח מעין רשת חברתית שתחבר בין מתנגדי משטר במדינות דיקטטוריות לבין אנשים שמעוניינים לעזור להם בעולם החופשי, פלטפורמת ״מיקור המונים״ לזכויות אדם.

לפני שנה ישב קיז באירוע ארוחת צהרים עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג׳ווד זריף, שמחזיק בחשבון פייסבוק פעיל במיוחד. ״בארוחת הצהרים הזאת הוא דיבר על המשטר האיראני כשילוב של גנדי ושל אימא תרזה, הוא אמר שאין משטר יותר דמוקרטי ומכבד זכויות אדם בכל העולם מאשר איראן.

״אז ניגשתי לשר החוץ האיראני ושאלתי אותו: ׳האם זה לא אירוני שאתה משתמש בפייסבוק כאשר לאיראנים אסור להשתמש בו?׳ הוא צחק לי בפנים, ואמר: ׳ההא! ככה זה בחיים׳. אחר כך שאלתי אותו מתי ישוחרר מג׳יד טבקולי (אסיר פוליטי איראני מפורסם – ב״ק). הוא אמר: ׳אני לא מכיר אותו׳״.

קיז פרסם מאמר שהפך לויראלי בקרב איראנים ברחבי העולם. אלפי איראנים כתבו לזריף בפייסבוק, ושאלו אותו כיצד יכול להיות שהוא לא מכיר את האסיר הפוליטי האיראני הכי מפורסם. ״זה הפך להיות שערורייה של ממש״, נזכר קיז. ״תוך כמה ימים שחררו אותו מהכלא. אבל לא להרבה זמן. מיד אחרי שאנשים הפסיקו לדבר על זה החזירו אותו לכלא״.

קיז שם לעצמו למטרה לעצבן את המשטרים הדיקטטוריים בעולם – איראן, סין, ערב הסעודית, סוריה וגם את הרשות הפלסטינית מדי פעם. ״להעלות את המחיר של הרודנות״ הוא קורא לזה.

״פחות או יותר כל שבוע יש כותרת בעיתונים בערב הסעודית או בטלוויזיה הלבנונית שאומרת שאני סוכן בכיר במוסד שחדר לסוריה. פרשן בטלוויזיה הרוסית אמר לי פעם שאומרים שאני מתדרך את האופוזיציה הסורית בתור מרגל״.

כנראה שיש מחיר מסוים שצריך לשלם כשמנסים לעצבן רודנים. קיז קיבל לא מעט איומים על חייו. ״קיבלתי איומים בסרטוני יוטיוב וברשתות חברתיות מאנשים שאמרו שיערפו לי את הראש. אומרים שאני כופר שצריך להרוג אותו. זה החלק הפחות כיפי של התפקיד״.

 איך הרגשת ברגעים האלה?

״כששר החוץ האיראני כתב עליי כמה פוסטים בפייסבוק זה היה קצת מפחיד.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!