מה שמתרחש עכשיו בהונג קונג הוא לא מה שחשבתם

Getty Images

על פני השטח נראה שבהונג קונג יש התנגשות בין שני גורמים: מהצד האחד אזרחי הונג קונג שרוצים דמוקרטיה מלאה, ומהצד השני המפלגה הקומוניסטית הסינית שמושבה בבייג׳ינג שמנסה לחסום אפשרות כזאת.

תחילת הסיפור בסוף חודש אוגוסט, כשלאזרחי הונג קונג התברר שהבחירות הדמוקרטיות שהבטיחו להם בשנת 2017, לא יהיו כל כך דמוקרטיות. הקונגרס הלאומי העממי של סין פסק שמושל הונג קונג החדש ייבחר אמנם על ידי אזרחי הונג קונג, אבל המועמדים למשרה חייבים לקבל אישור מראש מהמפלגה הקומוניסטית הסינית.

אבל האם זה כל הסיפור? האם מאחורי הקלעים מתרחשת מזימה שנרקחה כבר מספר שנים?

כאשר שי-ג׳ין-פינג, מנהיג סין, עלה לשלטון ב-2012, אחד הצעדים הראשונים שעשה היה להכריז על קמפיין למיגור השחיתות של בכירים במפלגה. הקמפיין כיוון בעיקר ליריביו הפוליטיים, שמונהגים על ידי בולדוזר אחר – ג׳יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין, שתמך בזמנו בטבח הסטודנטים בכיכר טיאננמן וגם יזם את רדיפת מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג, רדיפה שאנשיו ממשיכים להוציא לפועל בימים אלה ממש.

ואכן, במהלך השנה האחרונה כל מקורביו של ג׳יאנג דזה-מין סולקו מהמפלגה, ביניהם בעלי תפקידים בכירים בסין כמו ראש מנגנון ביטחון הציבור (תפקיד המשול לראש השב״כ, המוסד ומפכ״ל המשטרה ביחד), שלפני כחודש נפתחה נגדו חקירה רשמית.

אבל למרות הטיהורים נגד אנשי המחנה של ג׳יאנג, נשארה פינה אחת שבה כוחם נשמר כפי שהיה לאורך שנים: הונג קונג. הונג קונג הייתה תמיד בתחום האחריות של מחנה ג׳יאנג ונשארה כך גם לאחר שבכירים מהמחנה סולקו מתפקידם. לפי מקורות מתוך המפלגה הקומוניסטית, ג׳יאנג זמם לאורך כל הדרך להשתמש בהונג קונג, כמלכודת שבה יוכל להכניע את שי ג׳ין-פינג. הצעד הראשון היה להשפיע במשך שנים על מושל הונג קונג, שגם הוא עצמו נאמן לאותו מחנה, ליזום פעולות שונות שיתסיסו את אזרחי הונג קונג. למשל, שינוי תכנית הלימודים בבתי הספר כך שתהיה זהה לזו שבסין, התקפות על עיתונאים, ארגון כנופיות בריונים שיפגעו בארגוני זכויות אדם, ומיסים גבוהים שיבריחו משקיעים.

בצעד הבא ההתגרות באזרחי הונג קונג הגיעה לשיא חדש. זה קרה ביוני השנה כאשר בכיר נוסף מהמחנה של ג׳יאנג, חבר פוליטבירו ששמו ליו יון-שאן, הורה על הוצאת “ספר לבן״, שהגדיר מחדש את היחסים בין בייג׳ינג להונג קונג. לפי ההנחיות החדשות הונג קונג יכולה לקבל רק את מידת העצמאות שסין תהיה מוכנה לתת לה. יותר מכך, סין יכולה לשנות את החוקה של הונג קונג כרצונה. שי ג׳ין-פינג, אגב, הביע הסתייגות מכך.

אז איך חברי המחנה של ג׳יאנג מתכוונים להשתמש בהונג קונג כמלכודת לשי ג׳ין-פינג?

לפי מקורות מתוך המפלגה הקומוניסטית המחנה של ג׳יאנג רוצה לתמרן את אזרחי הונג קונג למרי אזרחי שיכריח את שי ג׳ין-פינג לדכא באלימות את המרי. נראה שג׳יאנג דזה-מין שתמך בזמנו בטבח הסטודנטים בטיאננמן ב-1989, מנסה כעת יחד עם תומכיו להקים את הבמה ל״טיאננמן מספר 2״.

אם אכן טנקים יכנסו להונג קונג, ואלפים ייהרגו, כוחו של שי ג׳ין-פינג במפלגה יתערער והוא יתקשה להמשיך לרדוף את יריביו הפוליטיים – אנשי המחנה של ג׳יאנג. ואולי אפילו הוא עצמו יודח. הוא עלול להיתקל גם בגינויים בעולם ובאזרחי הונג קונג וגם אזרחי סין המיואשים שיראו באלימות כאופציה היחידה שנותרה. בינתיים, נכון למועד כתיבת שורות אלה, שי ג׳ין-פינג עדיין לא בלע את הפיתיון. מקור מתוך המפלגה הקומוניסטית מסר ששי ג׳ין-פינג נתן הוראה שלא יהיה הרג בהונג קונג. נותר רק להמתין ולראות אם אכן זה יקרה.

אם לעומת זאת שי ג׳ין-פינג יחליט להיכנע לדרישות המפגינים בהונג קונג לבחירות כלליות חופשיות, גם אז מצבו קשה: הדוגמה של הונג קונג יכולה להיות תקדים לאזרחי סין שגם הם ידרשו בחירות חופשיות.

אם אתם שואלים את עצמכם איך יכול להיות שמנהיג סין שי ג׳ין-פינג, מתקשה לבלום את אנשי המחנה של ג׳יאנג, התשובה לכך נעוצה כנראה ברשת הנאמנים שבנה ג׳יאנג במשך שנים רבות שבהן שלט בסין. למרות ששי ג׳ין-פינג הצליח לכפות את רצונו על חברי המפלגה בקמפיין שניהל נגד השחיתות, אין לו רשת של תומכים נאמנים כפי שיש לג׳יאנג. חבר מפלגה טיפוסי שרואה איך כספי השוחד שהוא רגיל לקבל נעלמים בגלל שי ג׳ין-פינג, עשוי להעדיף שהוא יודח.

לא בטוח שאזרחי הונג קונג יודעים על המזימה הזאת שמאחורי הקלעים. אבל הם יודעים שהם שמים את חייהם על הכף, והם מאמינים שחופש שווה את הסיכון הזה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!