הלוחש לילדים

ד”ר עופר קומרובסקי מספר על הקשרים המסתוריים שנוצרים בין סוסים לילדים מיוחדים

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

“פעם נתתי שיעור רכיבה לבחור אוטיסט. בכל פעם שהרמתי טיפה את הקול הוא התחיל לבכות. הבנתי שהוא מפרש הרמת קול ככעס עליו. הנמכתי את הקול, אבל הוא עדיין המשיך לבכות. פתאום נזכרתי שהתאריך הוא ה-15 בחודש ואני צריך לשלם מע”מ ואני לחוץ. מתברר שהוא קלט את הלחץ שלי, אף על פי שהלחץ היה רק במחשבה שלי. ברגע שהבנתי את זה ונרגעתי, גם הוא נרגע מיד.

“היכולת הזאת של הילדים האוטיסטים להרגיש ולקלוט אחרים ממש ריתקה אותי. ואז חשבתי לעצמי, מה יקרה אם אפגיש ילדים אוטיסטים עם סוסים?”

מה ציפית שיקרה?


“ציפיתי שגם הילדים וגם הסוסים ייבהלו, שהילדים אולי יתרגשו מאוד או ייכנסו לתוך ברירת המחדל שלהם – התכווצות, כדי להתגונן מכל הגירויים שכל הזמן מציפים ומלחיצים אותם”.

הסוס משקף לך בדיוק את המקום הפנימי שלך, את הכוונות והרגשות שלך. אם תתנהג איתו נכון הוא ילך איתך, ואם לא תתנהג איתו נכון, הוא לא ילך איתך

ד”ר עופר קומרובסקי (59), וטרינר במקצועו, מסביר שקשה להזיז ילדים אוטיסטים לתנועה, הם מעדיפים לשבת ולא לעשות כלום. הסיבה היא שהם גם רואים את השונות שלהם, וגם משקיעים המון אנרגיה כדי להיות כל הזמן במגננה מכל הגירויים שסובבים אותם, ולא נשארת להם אנרגיה לפעולות הרגילות שאנשים עושים. לכן צריך לספק להם תנאים מיוחדים כדי שהם ירצו לעשות את המאמץ ולגייס יותר אנרגיה. החווה הטיפולית שהקים – “המרחב הפתוח”, בלב הטבע, במושב כפר שמואל – מספקת בדיוק את זה. היא יוצרת תחושה של “אגדה”, ויש בה אנרגיה ראשונית של בעלי חיים שאינם מתייחסים לשונות שלך, אלא מרגישים את המהות הפנימית שלך, מסביר קומרובסקי. “כשאתה רוכב על הסוס, ומתחבר לאנרגיה שלו שזורמת דרכך, זה מעורר שמחה ואופטימיות שנותנות מוטיבציה להתאמץ, כי בעולם האגדה הזה הילד מרגיש שהכול אפשרי”.

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

איך הכול התחיל?


“עמדתי פה בחווה ליד מגרש מגודר שבתוכו הסתובב סוס. זה היה סוס ספורט של הבן שלי. סוס משוגע לגמרי שאפילו אני פחדתי לעלות עליו. דיברתי עם אמא שבאה עם בתה, ילדה בת שמונה, אוטיסטית. אבל תוך כדי ששוחחנו, הילדה התחמקה מאתנו, טיפסה על הגדר, נכנסה למגרש ועלתה על הסוס. ככה היא ישבה עליו בפעם הראשונה, בלי אוכף. הסוס הזה שהיה משוגע לגמרי, המשיך לעמוד בשקט מוחלט בלי לזוז. באותו רגע הבנתי שהילדה והסוס קולטים ומקבלים האחד את השנייה ברמה אחרת, ברמה שבאותו זמן לא יכולתי להבין, ובטח שלא להסביר במילים”.

הבנתי שהמטרה היא לא ללמד את הסוס משהו, אלא לעבוד על עצמי, ללמוד איך לא להפריע לסוס להיות בתנועה הזאת

קומרובסקי מעיד על עצמו כמי שנולד עם קשר נפשי עמוק לבעלי חיים. “מגיל צעיר מאוד הרגשתי חיבור מיוחד לבעלי חיים. שם, יחד איתם, עולם הרגשות שלי פרח. בגיל ארבע הייתי הולך עם אבי לגן העצמאות בתל אביב, והחבר הראשון שלי היה כלב בוקסר. בגיל שש רק חיכיתי לסוס עם עגלת האבטיחים. רציתי לראות ולעמוד ליד סוס אמיתי, ולא רק לראות תמונה בספר. כשקצת גדלתי, החלום שלי היה לרכוב על הסוס של השומר הבדואי, ואז, קצת לפני הצבא קיבלתי את הסוס הראשון שלי. כך כבר מגיל צעיר הרגשתי את הדחף והיכולת שלי להפוך את עולם הדמיון והתשוקה למציאות”.

והדחף והחיבור היה בעיקר לסוסים?

“כן. היום אני יודע שלסוסים, כמו לכלבים, יש רגישויות ברמות גבוהות מאוד ואיכויות מיוחדות שעוזרות להם להתחבר לבני אדם. אבל יש שוני ביניהם. לכלבים יש אינסטינקט חזק מאוד לרצות את בעליהם, הם יעשו מה שאתה מבקש מהם. לכן אתה לא שם לב מה הכלב מרגיש, ומה הוא מרגיש כלפיך. ואילו הסוס משקף לך בדיוק את המקום הפנימי שלך, את הכוונות והרגשות שלך. אם תתנהג איתו נכון הוא ילך איתך, ואם לא תתנהג איתו נכון, הוא לא ילך איתך”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!