מדוע ארה”ב מאמנת יחידות ללוחמה בחלל?

תשכחו מזה שעימותים בחלל הם רק מדע בדיוני. כבר יותר מעשר שנים מתאמנות שתי יחידות עילית אמריקניות ליום שבו תפרוץ מלחמה בחלל

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

אי שם, סמוך להרי הרוקי היפהפיים במדינת קולורדו, ארה”ב, שתי יחידות עילית של חיל האוויר האמריקני מתאמנות בהגנה על האינטרסים החיוניים של ארה”ב בחלל, כך לפי האתר לוותיקי צבא בארה”ב, Military.com. לא מדובר בהכנה למלחמה בחייזרים, אלא בהגנה על רשתות לווייני התקשורת והג’י-פי-אס שארה”ב כל כך תלויה בהן לשרידותה (החל מניווט כלי רכב, ועד לתקשורת עם מטוסים, מזל”טים ואוניות).

מכנים אותן “היחידה ה-26 של תוקפן החלל” (Space Aggressor), והיחידה ה-527 של תוקפן החלל. המפקדה הראשית שלהן נמצאת בבסיס חיל האוויר בקולורדו, במבנה פשוט בן שתי קומות שקיבל את הכינוי “האסם”, לפי המגזין האינטרנטי לענייני מדע וטכנולוגיה Seeker. החדרים עמוסים במכשור מתקדם של רדיו ולוויינים, והשמים מחוץ למבנה עמוסים בשורות של צלחות לוויין.

תפקיד החיילים ביחידות עילית אלה הוא להיות תוקפנים, כלומר לשחק את “החבר’ה הרעים”: ליזום התגרויות והתקפות שישבשו את פעילות הלווינים או ישתקו אותם, בדומה למה שמדינות עוינות או אויבים פוטנציאלים עלולים לעשות. “התפקיד שלנו אינו רק להבין את הסוגים השונים של האיומים והאויבים הפוטנציאלים”, אמר קפטן כריסטופר בארנס, קצין אימונים ראשי של יחידת 26, למגזין Seeker. “אנחנו חייבים גם להיות מסוגלים לשחזר את הפעולות שלהם, כך שחיל האוויר שלנו ילמד איך להתמודד מולם”.

אחת הטכניקות שבה הם משתמשים היא לשלוח אותות בעלי עוצמה ללוויני תקשורת, שמעוותים את ההודעות המקוריות והופכים אותן לבלתי מובנות למי שמקבל אותן. אבל לפי Seeker, פרטים רבים אחרים של הפעילות של יחידות אלה הם סודיים.

ליחידות אלה יש גם תפקיד נוסף, שהתברר בעקבות תרגיל שנערך לפני שש שנים בבסיס חיל האוויר במדינת נבדה, ארה”ב. באותו תרגיל שנקרא “יום ללא חלל”, ניסו לשחזר מה יקרה אם לצבא ארה”ב לא תהיה כל גישה ללווייני תקשורת וג’י-פי-אס. “התוצאות לא היו טובות”, אמר לסנאט גנרל ג’ון הייטן (Hyten), ראש הפיקוד האסטרטגי (Stratcom), “אנחנו לא היינו מוכנים לכך”. בעקבות זאת, יחידות העילית חוזרות ומאמנות יחידות צבאיות שונות כיצד להשתמש באמצעים טכנולוגיים פשוטים שלא דורשים לוויינים.

אד מוריס, מנכ”ל “המשרד לסחר בחלל” בארה”ב, כתב בדו”ח התרגיל “יום ללא חלל”: “אם אתה חושב שקשה לעבוד כאשר האינטרנט במשרד לא עובד, תאר לעצמך מה יקרה כאשר באותו זמן הטלפון הנייד יפסיק לפעול, כמו גם הטלוויזיה, הרדיו, כרטיס האשראי, הכספומט ואפילו החשמל”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!