“כל גלי ההגירה לאירופה ואלה שנכנסו אלינו, כל מה שקרה עד עכשיו זו רק ההתחלה”

אחרי שהמלחמה בסוריה יצרה את משבר הפליטים הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, מגיע תורה של אפריקה, שעלולה ליצור אקסודוס גדול לא פחות. סקירת מצב

Search And Rescue Enters Peak Season For MOAS Operationsבמשך שלושה ימים צעדה אַשה כשהיא נושאת על גבה את בתה הקטנה – היחידה מבין ילדיה שנותרה בחיים. היא לא הספיקה לקחת דבר שעה שהחיילים הניגרים באו לשחרר את כפרה מידי אנשי בוקו חראם שפשטו עליו לפני כשנה כמו גנגסטרים, והאשימו את התושבים בכפירה. החיילים ששחררו את הכפר הורו לתושבים לברוח ברגל, ויש הורים שאף לא הספיקו לאסוף את ילדיהם והופרדו מהם.

אני כרגע בבורנו, מוקד הרעש של המשבר”, היא אומרת לי כשהיא יושבת בתוך אוהל ארעי, כסוף, שכאילו נלקח מניסוי של סוכנות החלל האמריקנית

ל”ארין”, אישה בת 80 מכפר אחר, היו נסיבות דומות. למרות התנאים הקשים, היא הצליחה לגדל בגינתה קצת שעועית ואגוזי אדמה שמהם קיימה את משפחתה. כשבוקו חראם פשטו על הכפר והחלו לגייס את הילדים לשורות הארגון, החליטו תושבי הכפר לברוח עם ילדיהם להרים. מי שנותר ולא התגייס – נרצח. בערב, אחרי שהגנגסטרים עזבו את הכפר, חזרו התושבים. כאשר חיילי צבא ניגריה הגיעו, הם העלו את כולם על כלי רכב ושרפו את הכפר עד עפר, כדי למנוע מבוקו חראם לשוב אליו.

מחנה עקורים של האו"ם בתוניסיה | תמונה: Spencer Platt/Getty Images

מחנה עקורים של האו”ם בתוניסיה | תמונה: Spencer Platt/Getty Images

“אני כרגע בבורנו, מוקד הרעש של המשבר”, אומרת לי סמנתה ניו-פורט’ בשיחת סקייפ מקרטעת כשהיא יושבת בתוך אוהל ארעי, כסוף, שכאילו נלקח מניסוי של סוכנות החלל האמריקנית על כוכב לכת מרוחק. מחוץ לאוהל, אחד מבין העשרות שהוצבו במידוגורי (עיר הבירה של מדינת מחוז בורנו), מתאספים מדי יום אלפי עקורים שברחו משלטון הדמים של בוקו חראם – ארגון הטרור הידוע שנשבע אמונים לדאע”ש.

ניו-פורט’, שנשלחה לניגריה – הכלכלה השנייה בגודלה באפריקה – מטעם משרד האו”ם לתיאום עניינים הומניטריים (OCHA), מסכמת את פעילותה במשפט נוקב אחד: “אנחנו מנסים להאכיל מיליוני אנשים שגוועים כאן ברעב”.

עקורים מתקבצים לאסוף מים במחנה בנייג'ר | תמונה:Issouf Sanogo/AFP/Getty Images

עקורים מתקבצים לאסוף מים במחנה בנייג’ר | תמונה:Issouf Sanogo/AFP/Getty Images

המראה הנפוץ והקשה בבורנו, שבצפון מזרח ניגריה, הוא של ילדים נפוחי בטן שעצמות השכמות שלהם בולטות כמו כנפיים. חלקם אכלו עשבים וחרקים במשך חודשים. במרפאות הנמצאות במקום, המנוהלות על ידי ארגון “רופאים ללא גבולות”, רגילים לטפל בכל יום במאות ילדים הסובלים מתת־תזונה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!