״קודם עושים ואחר כך נסתדר״

הם התחילו מבניית רהיטים, בדרך הגישו הצעה לבניית מוזיאון האקרופוליס וכעת הם עסוקים בלשנות את העולם. ראיון עם האדריכלים אורית ודורון פנחס, מייסדי ״ארכוד אדריכלים״

צילום: אלכס גורביץ׳

כמה חודשים לאחר שסיימו את לימודיהם בטכניון בתחילת שנות ה-90 והחלו לעבוד בהאנגר פשוט ששכרו בתל אביב, החליטו האדריכלים אורית ודורון פנחס, יחד עם זוג חברים, להציע מתווה למוזיאון האקרופוליס העתידי באתונה.

לא התחלתם בקטן.

״אני חושב שלא הבנו מה אנחנו עושים כי ברגע שאתה נהיה חכם האומץ חולף״, עונה דורון כשנפגשנו במשרדם שממוקם צמוד לביתם בצפון תל אביב. ״באנו עם ביטחון״, מוסיפה אורית, ״כי רצינו לשנות את העולם. מוזיאון האקרופוליס הוא סמל להתחלה של הכול, בתרבות ובארכיטקטורה וזאת הייתה הזדמנות מבחינתנו״.

מתוך 700 משרדי אדריכלים גדולים מהעולם ששלחו מתווים לתחרות, הזוג הצעיר זכה במקום 24 וב-24 אלף דולר. ״קיבלנו אופציה לשלושה אתרים בקרבת האקרופוליס בהם אפשר לבנות את המוזיאון וחשבנו שאנחנו לא יכולים לבנות את המוזיאון בדיוק מול האקרופוליס כי אז המוזיאון כאילו יתחרה איתו. אז החלטנו שאנחנו לא פועלים לפי תנאי התחרות״, מסבירה אורית.

בית הספר המשתלה | צילום: אילן מור

אז מה הצעתם?

״בסמוך לאקרופוליס יש האגורה (כיכר השוק) ועתיקות אחרות שהיו בתהליכי חשיפה. זיהינו בעיר כל מיני צירי תנועה של מבנים, ולכן חשבנו שזאת הזדמנות להכניס סדר לכל האתרים האלה וליצור משהו שיקשר בין כולם. בנינו משהו שהעיקרון שלו הוא אורכי, והוא אפילו יורד מתחת לקרקע. בחלקו הוא מוזיאון ובחלקו ציר תנועה הכולל חנויות ומחבר בין מקומות קיימים ויוצר מערכת שלמה. אמרנו שפרויקט כזה אי אפשר לעשות ברמת הבניין אלא ברמה עירונית. היה לנו חשוב לגלות איך המוזיאון נכנס לעיר ואיך הוא תורם לעיר״.

״ידענו שלא נזכה במקום הראשון״, מוסיפה אורית בחיוך, ״היינו נגד תנאי התחרות. חרגנו מגבולות האתרים ומתחת לקרקע. אבל בסוף זכינו – קיבלנו 24 אלף דולר״.

״חשבנו לעצמנו שהם ידלקו על הרעיון, יבינו אותו ויתנו לנו פרס, או שלא״, אומר דורון. קיווינו שיהיה מצב שבו מי שקבע את אזורי הבחירה יראה את התוכניות שלנו ויגיד, ׳רגע, בוא נשקול מחדש׳. והיה מישהו כזה.

״אנחנו לא מסתכלים מה אומרים עלינו או מה רוצים מאתנו. אנחנו הולכים עם האני מאמין הזה״.

כיסא ב-5,000 שקל בקסטיאל

“האני מאמין״ שלהם התחיל עוד כשהיו תלמידים לאדריכלות בשנות ה-80. אורית הייתה אז דיילת כדי לממן את לימודיה ודורון עבד בדוגמנות. לאחר שסיים את לימודיו החל דורון לעבוד במשרד גדול.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!