תאמ(י)נו לי- אימון זה מה שהולך היום

מדוע אימון הפך לטרנד מוביל בעולם ועכשיו גם בישראל?

 

מתחילים מא’- אימון

כאשר אימון החל להתקיים אי שם בסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים – אף אחד לא חלם על השינוי ששיטה זו עומדת לחולל בחיים של רבים ברחבי העולם. רק לאחרונה עמד ביל גייטס, באחת מהרצאות TED והכריז – כל אחד צריך מאמן! גם בארץ אימון הפך למושג נפוץ – יעידו אלפי האנשים שלמדו אימון ואף יותר מכך. כל אותם אלו שעברו בעצמם את תהליך –ליתר דיוק אחד מכל 7 אנשים עובר אימון (על פי נתוני לשכת המאמנים בישראל – הגוף המקצועי הגדול בישראל למאמנים, בסקר משנת 2013).

החלטנו ללמוד לעומק מהו אימון ובמה הוא שונה מגישות אחרות? הנה הזמן לנפץ כמה מיתוסים לא מבוססים שקיימים.

אימון הוא תהליך של שיתוף פעולה בין מאמן למתאמן המתמקד במציאת פתרונות והשגת תוצאות באופן רציף תוך הגדרת יעדים, ובאמצעות שינוי, התפתחות אישית ולמידה של המתאמן, בסיוע המאמן. התהליך מתמקד בהתבוננות פנימה – המתאמן מברר לעצמו מי הוא, מה מנחה אותו בחייו ומהן מטרותיו ושאיפותיו לחיים כאשר המסר הקיים בכל התהליך – אדם יכול להצליח ולהצטיין.

בניגוד לשיטות הוותיקות יותר (טיפול פסיכולוגי, ייעוץ וכו’..) האימון רואה את האדם כבעל מסוגלות ויכולות להגשים את הפוטנציאל הקיים בו. אין הוא ‘חולה’ ‘מטופל’ או כל הגדרה אחרת היוצרת מערכת יחסים בה המתאמן נתפס כמוחלש או נטול אפשרות להתמודד בעצמו עם המצב. בעזרת שאלות, שיקוף וטכניקות נוספות מסייע המאמן למתאמן להגדיר חזון ומטרה ולזהות ביחד מכשולים (דפוסי חשיבה או התנהגויות) והצלחות/חוזקות בדרך להגשמת מטרותיו . התהליך עצמו, בדרך כלל, קצר ומאפשר השגת תוצאות בתקופת זמן מהירה. משיחות עם מאמנים ציינו רבים מספר תנאים החשובים להצלחת התהליך בהם: מחויבות עמוקה של המתאמן – על מנת להגיע לתוצאות על המתאמן להיות ממוקד ומרוכז בתהליך. למאמן אין אבקת קסמים שיכולה לגרום לדברים להתרחש מעצמם. שותפות מכבדת ומעצימה בין המאמן למתאמן – כאמור מערכת היחסים היא שוויונית ורואה את המתאמן כבעל פוטנציאל להגיע להישגים. אם נתקלתם באנשים הטוענים שהם מבצעים אימון תוך השפלה והקטנת המתאמן – ובכן, זה איננו אימון! מתאמנים רבים מדווחים על תחושת העצמה ומסוגלות שהם חווים במהלך ולאחר סיום התהליך

אמת או סיפורי סבתא? 

עם התרחבות המחקר קיבל האימון שבתחילה היה ‘הילד החריג’ במשפחת מקצועות הטיפול וההתפתחות האישית סימוכין מחקריים רבים מעולם הפסיכולוגיה החיובית , מיפוי המוח, מיינדפולנס, גישות התנהגותיות קוגנטיביות ועוד. כמות מחקרי האימון המצויה כיום בספרות מעידה על כך שגם לתוך המוסדות להשכלה גבוהה ומכוני המחקר אימון כבר נכנס בדרך הראשית. אוניברסיטת הרווארד – אחת מהאוניברסיטאות המובילות בעולם אף הקימה את “Institute of Coaching ” העוסק במחקר וקידום תחום האימון והיישומים שלו בעולם כולו. מסקירה באינטרנט ניתן למצוא תכניות רבות לתארים מתקדמים ברחבי העולם בהם ניתן ללמוד לתואר באימון. בישראל התחום בראשיתו – יחד עם זאת במכללות רבות משולבים לימודי אימון במסגרת לימודי תואר ראשון ושני במנהל עסקים ותחומי משאבי האנוש כתת התמחות או כקורסים המוצעים לתלמידים והכוללים אימון.

עם התבססותו בעולם האקדמי מקצועי – יש התפתחות גם כתחום מקצועי נפרד. לדברי פרופ’ אנתוני גרנט מאוניברסיטת סידני באוסטרליה – היכולת להגדיר את האימון כמקצוע קשורה למספר נושאים שביניהם ניתן לציין : קביעת חסמי כניסה למקצוע (תנאי קבלה ללימודים), מהלך לימודים מסודר המכשיר את האדם, ביצוע מחקר ושיתוף במידע קוד אתי ועוד.

ומה המצב בישראל? – עד כה המחוקק לא הסדיר את פעילות תחום האימון והוא נותר פרוץ לכוחות שונים. על רקע מצב זה הוקמה בארץ לשכת המאמנים שיצרה רגולציה פנימית למאמנים הכוללת הליך הכשרה והסמכה, בחינות מעשיות ותאורטיות וכן עבודה לאור הקוד אתי. גם הכשרת המאמנים זכתה להתייחסות והלשכה מפעילה הליך הכרה בבית הספר המלמדים אימון בהתאם לעקרונות הלשכה. הלשכה המהווה את הגוף המקצועי הבלתי תלוי היחיד בארץ מאגדת תחת כנפיה חברים מבתי ספר שונים, והצליחה לבסס את עצמה כקול מוביל הקורא להסדרה של המקצוע ולהעלאת רף הכניסה וההכשרה למאמנים. על מעמד הלשכה יכול להעיד הכנס השנתי שיערך ב-8.12.2014 קשת האימון – מקצוע משפיע ומשתנה בו צפויים לקחת חלק כ-600 איש (http://ilcc.org.il/קשת_האימון).

יחד עם זאת, הנושא בארץ עדיין לוקה בחסר וריבוי ארגונים הפועלים ללא בדיקה ובחינה רב מדי ויוצר שוק הרווי באנשים שהכשרתם וכישוריהם מוטלים בספק, וכפועל יוצר התוצאות והחוויה של הפונים להסתייע בשיטה זו אינן מספיק מקצועיות או חיוביות.

אפליקציות – לא רק בסמארטפון

העיסוק באושר, בהגשמה אישית ובהצלחה אינו זר לנו, ואולם מימוש הפוטנציאל הקיים בכל אחד לא פשוט ודורש שימוש בטכניקה המסייעת להגשים כל אלו. הנושאים בהם אנשים פונים לשיטה זו הינו מגוון – אימון לבריאות ותזונה, זוגיות, אימון עסקי, אימון המסייע לאנשים עם בעיית קשב וריכוז וכו’.. גם לחברות וארגונים הגיע האימון בצורה של אימון מנהלים ועובדים. ולמעשה כל אדם בר דעת המעוניין ליצור מצב אחר בחייו יכול להסתייע במאמן.

אנשים המעוניינים בשינוי פונים למאמן המתמחה בנושא על מנת לבחון את האפשרות להגדיר לעצמם מטרות ממוקדות ותהליך העבודה המשותף כולל מספר שלבים החל מהגדרת מטרות, זיהוי ערכים מובילים, זיהוי הצלחות כמו גם חסמים. והתוצאות לא מאחרות לבוא – בסקר גלובלי של הפדרציה הבינלאומית לאימון(ICF) בקרב ארגונים שעשו שימוש באימון נמצא כי 70% מהמשיבים דיווחו על שיפור בתוצרים שלהם בעבודה, 86% דיווחו על החזר על ההשקעה. 99% אמרו כי הם מאוד מרוצים מהעבודה עם מאמן והנתון שנותן מסגרת סופית לתרומה של אימון לארגונים הוא העובדה כי 96% מהמשיבים הצהירו כי היו חוזרים על התהליך של האימון!

גם בסקר של לשכת המאמנים דיווחו רב האנשים שפנו למאמן במהלך שלוש השנים האחרונים על מידת שביעות גבוהה עד גבוהה מאוד מהעבודה עם מאמן. מחקרים נוספים מראים כי אימון הוא אכן מתודה יעילה ליצירת שינוי והשגת יעדים בחיים ובעבודה כמו גם ליצירת חוסן נפשי, העצמה, שינוי הרגלים ודפוסי חשיבה.

יש הרבה דגים בים

כמובן שלא ניתן לסיים ללא מילה או שתיים של אזהרה. כיון שהתחום לא מוסדר ויש ריבוי של אנשים המכנים עצמם מאמנים אך לא בדיוק ברור מה הרקע והאם מישהו בחן את יכולותיהם לעסוק בתחום אנו ממליצים על מספר צעדים בטרם תקבלו החלטה:

שאלו את עצמכם האם אתם באמת מחויבים לשינוי אותו אתם רוצים להשיג (גישת ביום ראשון אתחיל דיאטה אולי לא מתאימה כאן)

מומלץ לבדוק האם המאמן מוסמך (בקשו תעודה/כרטיס חברות המעיד על כך) – בררו האם המאמן משתייך לארגון מקצועי

בררו מהו מסלול ההכשרה שעבר, כמה שעות ניסיון צבר עד כה ומה תחום ההתמחות שלו – האם התמחותו היא אימון מתבגרים או אולי אימון עסקי. הקפידו לבחור מאמן שאכן מתמחה וצבר הכרות עם התחום בו אתם מעוניינים להתמקד בעבודה

בקשו לקבל שמות של 3-4 מתאמנים עימם עבד ואל תתביישו להרים טלפון ולשוחח עימם. – גם כאן המשפט אין חכם כבעל ניסיון עובד…

אם תשאלו אותנו – אימון נשמע בהחלט כאמצעי מבוסס ומקובל היכול לסייע לנו להשיג את שנרצה בחיינו, יחד עם זאת זה לא עובד עבור כל אחד ובטח לא עם כל מאמן.

אנו מודים לנורית בן משה, מנכ”לית לשכת המאמנים
מומחית לאימון מנהלים שסייעה בכתיבת מאמר זה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!