“בעזרת הטכנולוגיה הזו, כל עיוור יכול ‘לראות’ במוחו”

פרופ’ אמיר עמדי, מוביל עולמי בתחומי שיקום הראייה וגמישות המוח

‡Óȯ ÚÓ„È לפני כמה שנים, תוך כדי עבודה עם עיוורים, גיליתי מצב בלתי נסבל. מתוך 40 מיליון עיוורים בעולם, מתברר שרובם המוחלט כמעט ולא יוצאים לבד מהבית. פחות מחמישית מהם נעזרים במקל, כאחוז משתמשים בכלבי נחייה, וכל היתר פשוט נשארים רוב הזמן בבית. זו כמות עצומה של אנשים.

המצב הבלתי נסבל הזה הוביל אותי ואת עמיתיי לפתח אפליקציה הנקראת EyeMusic, שמאפשרת לעיוורים “לראות”. כבר כמה שנים שאנחנו עובדים על פיתוחה. האפליקציה ממירה תמונות לצלילים – נקודות למשל מושמעות כצלילים קצרים וקווים כצלילים ארוכים יותר. כדי להבחין בין צבעים אנחנו משמיעים כלי נגינה שונים. כך, מתוך הצלילים, במוחו של העיוור נבנית “תמונה” של הסביבה.

בעזרת הטכנולוגיה הזו, יכול כל עיוור עם אייפון “לראות” במוחו אחרי כמה עשרות שעות של הכשרה. תוכנית האימונים מתחילה מלימוד סמלים בסיסיים ואחרי כ-30 שעות המשתמש כבר יכול לזהות בקבוק מולו ולהרים אותו. בהמשך הוא גם לומד לקרוא בצורה בסיסית ובסופו של התהליך, אחרי כ-70 שעות, הוא מסוגל לזהות פרצופים והבעות פנים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!