מודל ניהול מהפכני ותורת שכנוע חדשה

מתוך ראיונות שערכנו עם סיימון סינק וד”ר רוברט ציאלדיני

התמונה באדיבות: סיימון סינק

התמונה באדיבות: סיימון סינק


1. סיימון סינק

לא היה קל להשיג ראיון עם סיימון סינק אחרי שההרצאה שלו בטד 2012 הפכה לשנייה הנצפית ביותר. התחריתי עם מנהלי החברות הגדולות בעולם, הקונגרס האמריקני, הצבא האמריקני, והאו”ם, שגם הם רצו לשמוע מקרוב על המודל המהפכני של סינק לניהול עסקי, חינוכי ואנושי יותר.
סינק מציע מודל מהפכני לניהול – להתייחס לעובדים כמו לבני משפחה, לא לפטר אותם, להעלות את שכרם בתקופות של משבר כלכלי ולתת להם הדרכה נוספת כאשר הם נכשלים במשימה. המודל הזה לטענתו אינו רק אנושי יותר אלא גם מצליח יותר. את ההשראה למהפך הזה הוא קיבל בסיור שעשה בבסיסי המארינס באפגניסטן. סיפורי הגבורה ומורשת הקרב ששמע שם השאירו אותו נסער ומלא תהיות: מה בהתנהגות של המפקדים גרם לחיילים שלהם לגלות כל כך הרבה אכפתיות ואמפתיה אחד כלפי השני, וללכת אחרי המפקדים שלהם באש ובמים. ועוד יותר מכך הטרידה אותו השאלה, מדוע במקום העבודה שלו ובעסקים אחרים שהכיר הוא לא ראה התנהגות כזאת.

מסקנתו היא שאישיות המנהל היא בעלת חשיבות מכרעת. אם המנהל מוכן לשים את תחושת השייכות והביטחון של העובדים בראש סדר העדיפויות שלו, לפני רווחיו האישיים, דברים מופלאים יכולים לקרות. “להיות מנהיג או מנהל זה ממש כמו להיות הורה. הורה רוצה לחנך את הילדים שלו, לתת להם הזדמנות להתנסות בדברים שונים, לאפשר להם להצליח ולהיכשל, וגם להטיל עליהם משמעת כשצריך”. הורה אף פעם לא ישקול לפטר את אחד מילדיו, אומר סינק, אז למה שוקלים לפטר אנשים בתוך ארגון?

בכל ארגון יש עובדים לא יעילים שמעכבים את התקדמות הארגון. לא תחליף אותם?

“בארגונים הטובים ביותר לא מפטרים אנשים רק בגלל בעיות ביצוע. כמעט כל הבעיות בביצוע נגרמות בגלל חוסר בהדרכה, פחד מביקורת או חוסר במיומנות. במילים אחרות, זה לא העובד שנכשל, אלא המנהל”.

בכל זאת, חברה עסקית שונה ממשפחה – בחברה יש כללי משמעת שמי שעובר עליהם מפוטר. אבל לשיטתך, מכיוון שארגון הוא כמו משפחה, אי אפשר לפטר אנשים גם במקרה כזה.

“אני חושב שזה בסדר לפטר מישהו אם הפר את ערכי החברה, אם עבר על החוק, אם פגע במישהו או אם תקע למישהו סכין בגב כדי לקדם את עצמו. וגם אם הוא לא עבר על החוק, אם בחברה אנחנו מאמינים באמת וביושר, מה נעשה עם עובד שמשקר? כיום נפוץ מאוד לפטר עובדים בגלל הביצועים שלהם, אבל לא בגלל הערכים שלהם”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!