מודל של גן חדש

אחרי שחי במערה ובאוהל במשך שלוש שנים, החליט רון מלצר לחזור לציוויליזציה ולהקים במצפה רמון “גן יער”– גן ילדים הפועל במרחב הפתוח.

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

 כשהגעתי לראיין אותו בינואר 2016, שהו בגן 34 ילדים בגיל שלוש עד שש. הגן הוא למעשה מתחם גדול שחורשה דלילה מסמנת את גבולותיו משני צדדים, ומשני הצדדים האחרים גבעות תלולות סלעיות.

בגן הזה יש מרחב עצום והרבה אוויר נקי. אין צעצועים מפלסטיק, אין משחקי קופסה והילדים לא חוששים להתלכלך בבוץ ובחול. המבוגרים, מלצר ושתי גננות נוספות, במרחק מה מהילדים, משגיחים מרחוק, לא מתערבים במשחקים, והילדים ממעטים לקרוא לעזרתם, שקועים לגמרי במשחקים שלהם.

“כשהילדים שוהים הרבה זמן בחוץ הם לומדים איך מתמודדים עם איתני הטבע, איך אפשר לשחק בלי צעצועים, ובעיקר הם לומדים שהם יכולים לסמוך על עצמם ועל היכולות שלהם למצוא פתרונות לכל אתגר שהחיים יביאו״, אמר לי מלצר.

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

בשנה וחצי האחרונות, מאז שפורסם לראשונה מסמך שכתבתי המסביר את הרעיון, ההיענות לנושא “גן יער” היא יוצאת מגדר הרגיל. זה התחיל בכתבה שלכם ב”אפוק טיימס”, והמשיך בכתבות במקומות אחרים, ובהם כתבה בערוץ 1 שנצפתה מעל למיליון פעמים בפייסבוק.

אבל מעבר לכל הכתבות והמילים הטובות, הדבר המרכזי שקרה הוא שעוד ועוד אנשים ביקשו ומבקשים לבוא לראות את הגן. הם רוצים לקבל השראה ולראות כיצד ניתן להכיל משהו מהדרך החינוכית הזו גם במסגרת החינוכית שלהם, בין אם לקחת חלק מהמודל או את המודל בשלמותו.

בשנה האחרונה קיימתי “שיחות חשיפה” רבות לרעיון עם גננות ועם קבוצות הורים, ואני שומע שוב ושוב שלאחר השיחות האלו גננות החלו להתנסות ביציאה החוצה עם הילדים, גם אם רק לשעות מספר בשבוע, לפי מידת רצונה ויכולתה של הגננת.
מעבר לזה, בשנה האחרונה נפתחו בארץ ארבעה “גני יער” במסגרות פרטיות קטנות שיישמו את המודל במלואו, ומהמעט ששמעתי מאנשי הצוות, באופן מקסים.

בנוסף, במשרד החינוך יש פתיחות רבה יותר מבעבר לרעיון של “גן יער”. בתוך כתלי המשרד נעשים ניסיונות ליישם מספר יוזמות כבר החל מהשנה הקרובה, גם אם בהיקף קטן בהתחלה, עם שאיפה לגדול למודל השלם בתוך פרק זמן מסוים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!