הדרך לחינוך מוסרי

סר קן רובינסון | תמונה:Todd Bigelow Photography

סר קן רובינסון | תמונה:Todd Bigelow Photography

קן רובינסון נחשב בשנים האחרונות לגורו של המהפכות במערכת החינוך. הרצאתו ב”טד” היא אחת הנצפות בכל הזמנים; הוא ייעץ לממשלת בריטניה כיצד לפתח אסטרטגיה לאומית לעידוד החינוך ליצירתיות בבתי ספר, והשתתף בגיבוש אסטרטגיה לפיתוח יצירתיות בחינוך ובכלכלה בתהליך השלום באירלנד.

“אני רואה את עצמי כממשיך מסורת ארוכה של מחנכים דגולים כמו ג’ון דיואי ואחרים, שראו את הילד כמכלול”, אמר לי רובינסון בראיון שערכתי איתו לגיליון 269. “אני מנסה להביא שוב את הרעיונות האלה למרכז העשייה החינוכית, ולא כאיזו אלטרנטיבה שולית. כשליצירתיות יהיה חלק מרכזי בחינוך, יהיה לנו קל הרבה יותר להתמודד עם האתגרים של המאה ה-21”.
אולי בנוסף ליצירתיות, חסר בבתי ספר גם חינוך לערכים ולמוסר.

“לגמרי. אחת הדרכים לחינוך מוסרי היא דרך לימודי אמנות, שאינה רק משהו הקשור לרגיעה ולפנאי. חינוך למוסריות מעלה גם שאלות בנושא טכנולוגיה. לעתים קרובות אנחנו מפתחים טכנולוגיות מבלי להבין באופן מלא את השלכותיהן, והיכולות הטכנולוגיות שלנו מתקדמות הרבה יותר מהיכולות המוסריות שלנו”.

בראיון טען רובינסון שבני האדם יוצרים נזק רב לסביבה, ושמערכת החינוך לא מתמודדת מולו כראוי, עד כדי כך שהמשך קיום הציוויליזציה שלנו נתון בסכנה. “יש לי אמונה רבה בבני אדם וברצון של רובם לעשות טוב בעולם, אבל יהיה נאיבי לומר שהציוויליזציה שלנו תמשיך להתקיים כך לתמיד. כל הציוויליזציות הגדולות מהעבר נעלמו, ואנחנו צריכים לחשוב על ציוויליזציה גלובלית ולא על ציוויליזציות בודדות שמתחרות זו עם זו”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!