גרמניה נמצאת על קצה הר געש

תחזיתו של ג’ורג’ פרידמן, האיש שעמד בראש מה שכונתה “סוכנות הריגול הפרטית הגדולה בעולם”

תמונה:Luc Van Braekel/Flickr

תמונה:Luc Van Braekel/Flickr

ג ‘ורג’ פרידמן הוא איש נמוך קומה, דיבורו איטי ובטוח, והוא נותן להרגיש שהוא שוקל כל מילה היוצאת מפיו. “תהיה מוכן למלחמה”, הוא אמר לי בראיון שערכתי עמו, “זה צפוי להתרחש בעתיד הקרוב. ואני לא מדבר על מלחמה מול ארגוני טרור, אלא על מלחמה בין מדינות”.

מלחמה עוד לא פרצה מאז, אבל פרידמן, הנחשב לאחד החוקרים המובילים בעולם בתחום הגיאו-פוליטיקה, שחיבר מספר רבי מכר כמו “The Future of War”, ושמו נקשר בחברה שייסד ועמד בראשה – “סטראטפור” (שיש המכנים “סוכנות הביון הפרטית הגדולה בעולם”), בטוח בתחזית שלו לשנים הבאות.

פרידמן טוען שמלחמה בין מדינות היא מאפיין חוזר בפוליטיקה הגלובלית, “והיא צפויה לחזור שוב”, הוא אומר. “לא הייתה מאה אחת בהיסטוריה שלא התרחשה בה מלחמה שעיוותה את המערכת הפוליטית כולה. במאה ה-18 זו הייתה ‘מלחמת שבע השנים’, במאה ה-19 אלה היו מלחמות נפוליאון, ובמאה ה-20 היו אלו מלחמות העולם… מלחמת העולם הראשונה למשל הייתה תוצאה של עליית כוח חדש – גרמניה. ומלחמת העולם השנייה קשורה בכאוס ששרר בעקבות מלחמת העולם הראשונה. באופן דומה, ארה”ב עלתה להיות המעצמה החזקה בעולם ב-1991, אחרי שהייתה מעורבת במלחמה הקרה. אבל מכיוון שהיא לא ידעה איך לנהל את הכוח שקיבלה, היא החלה לערער את הסדר העולמי הקיים, בדומה לאופן שבו היא מנהלת את המצב במזרח התיכון. ומהערעור הזה משתנים שוב יחסי הכוחות בין המדינות וחייב להיווצר איזון חדש”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!