חזון השליח מסעודיה

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

כשראיינתי את ד”ר אנוואר עשקי, גנרל בדימוס בצבא הסעודי, ומהמקורבים ביותר לארמון המלוכה בריאד, התגלה בפניי איש מעט מסתורי. יש שיגידו נאיבי. “יש כעת הזדמנות להגיע לשלום”, הוא אמר לי בראיון שערכתי איתו לפני כשנה, כשהוביל משלחת סעודית לביקור קצר בישראל. “כשביקרתי לאחרונה ברמאללה ובירושלים, התגובות ליוזמת השלום הערבית היו חיוביות. אנשים משוכנעים שהיא דבר טוב, אבל יש דעות שונות לגבי דרכי היישום שלה. אחד המכשולים כרגע הוא חוסר ביטחון וחוסר העזה. היוזמה הסעודית פותרת את הסכסוך שלכם עם הפלסטינים, אבל אומץ הוא אלמנט הכרחי כאן”.

חלפה שנה והרבה השתנה. העולם הערבי מפולג יותר מאי פעם בין הציר הסוני לשיעי; דונלד טראמפ רוקם מהלכים לא צפויים במזה”ת; וגלאי המתכות שחוללו מהומה בהר הבית הציתו תגובות בארץ ובעולם. בכל מקרה, דבר אחד כבר ברור – אם עד לפני כמה שנים סעודיה ראתה בישראל “גורם מערער” במזה”ת, כעת היא טוענת שישראל היא דווקא גורם מייצב, שצריך להגיע איתו לנורמליזציה ולהסדר – שזה “הדבר החשוב ביותר”, אמר לי עשקי.

אחד הביטויים להתקרבות הסעודית לישראל נראה ממש לאחרונה, כשסעודיה הייתה מעורבת במגעים עם ישראל לפתרון בעיית גלאי המתכות. עשקי, שהתראיין לביטאון החמאס “אלריסאלה” אמר כי מטרת הצבת הגלאים הייתה להגן על מסגד אל-אקצא מפני הטרור, ולכן סעודיה אינה רואה בכך בעיה.

אז האם בעתיד הנראה לעין יצליח עשקי, או כל שליח סעודי אחר, להוביל את ישראל לנורמליזציה מול העולם הערבי ולתחילתו של הסדר? קשה להאמין, אבל כפי שהוכיחה השנה האחרונה, על קרקע מזרח תיכונית רעועה כל כך, המצב יכול להשתנות במהרה, לרעה או לטובה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!