“אירופה הולכת לקראת מלחמת תרבויות”

מורטן סטורם, האיש שהפך מג’יהאדיסט לסוכן כפול בסגנון ג’יימס בונד, מספר על תחושותיו מהשטח

צילום: באדיבות מורטן סטורם

צילום: באדיבות מורטן סטורם

1-cropped-small-

בסרטון וידאו שעלה ליו-טיוב, לפני כמה שנים, רואים קבוצה של ג’יהאדיסטים סורים פותחים באש מרובי קלצ’ניקוב לעבר פוסטרים הנושאים את דמויותיהם של שישה אנשים דנים. אחד מהם הוא מזכ”ל נאט”ו אנדרס פוג רסמוסמן, ואדם נוסף הוא אני. הכיתובית בסרטון הייתה: “אויבי האסלאם”.

סרטון מהסוג הזה, שהופיעו בו כמה דנים ג’יהאדיסטים שהכרתי והתחברתי איתם עוד בדנמרק, לא הפתיע אותי כלל – לא היה לי ספק שהצלחתי לעצבן, בלשון המעטה, כמה וכמה מהם, כשבגדתי בהם והתחלתי לשתף פעולה עם ארגוני הביון במערב, וסייעתי להם ללכוד את אחד מבכירי אלקאעידה – אנוואר אל-אוולאקי.

את אנוואר אל-אוולאקי, גורו קיצוני שעמד מאחורי פיגועים רבים, פגשתי בתימן בסוף שנות ה-20 שלי. זה קרה כמה שנים אחרי שהמרתי את דתי לאסלאם ושוכנעתי להגיע להכשרה בתימן. מאז כבר הספקתי לחזור לאירופה ולעזור במאמצי איסוף הכספים עבור לוחמי המוג’אהדין, להתחתן ולהוליד ילד שקראתי לו “אוסמה”.

כשחזרתי שוב לתימן עם בני והגיעה לאוזני אוולאקי השמועה ש”הדני הג’ינג’י עם הקעקועים” חזר, הוא הזמין אותי לסעודה בביתו, יחד עם כמה זרים מוסלמים, והתחלנו להתיידד. למעשה הוא הפך למעין מנטור שלי.

כשהייתי מוכן והגיע הרגע שלי לעזוב את תימן ולתרום בעצמי לג’יהאד העולמי, המטרה הראשונה שעמדה בפניי הייתה סומליה. התחלתי לתכנן פעולת ג’יהאד נגד כוחות אמריקנים ואפילו קניתי ציוד לחימה. אבל אז, בעודי בדנמרק, החלו פתאום להציף את ראשי זיכרונות מהעשור האחרון של חיי, שנים שבהן הקרבתי את מערכות היחסים שלי, את העתיד המקצועי שלי ואף את נשמתי עבור מטרה אחת שפתאום נראתה קשה להשגה. התחלתי להרהר בכך ולשאול את עצמי שאלות. התחלתי לחשוב על מגדלי התאומים, על מדריד 2004, על לונדון 2005, על פעולות טרור נגד אנשים חפים מפשע, וחשבתי שאם אלו הם חלק מתכניתו של אללה, אני לא רוצה שום חלק בה.

מאז שחמישה אנשים חמושים בסכינים, הופיעו מולי ואיימו על חיי מול שלושת ילדיי, לקחתי צעד אחורה

בשלב הזה הפסקתי להאמין באסלאם, אבל ידעתי שאם חבריי הרדיקלים ידעו שהפסקתי להאמין, הם יתייחסו אליי ככופר וחיי יהיו בסכנה. בצעד חריג החלטתי ליצור קשר עם שירותי הביון הדנים והתחלתי את חיי כסוכן כפול. מילאתי עבורם משימה אחר משימה ועזרתי להם להגיע לטרוריסטים, עד שהם בטחו בי מספיק והעבירו את פרטיי לשירותי הביון הבריטיים ולסי-איי-אי. שם, הם רצו לדעת מה למדתי על ארגוני טרור בלבנון ומה אני יודע על אל-קאעידה בתימן, אבל הם בעיקר רצו לשמוע על אנוואר אל-אוולאקי.

“האמריקנים ישלמו לך 5 מיליון דולר אם תביא אותם לאוולאקי”, אמרו לי סוכני הביון הדנים, וכך עשיתי. אחרי ניסיון כושל להוביל אותם אליו, שוב יצרתי קשר עם אוולאקי והעברתי לו סחורה באמצעות שליח. הטלפון של השליח היה הדרך שבה הצליחו האמריקנים להרוג את אוולאקי, אלא ששמעתי על כך בחדשות.

כיוון שאיש לא פנה אליי כדי להעביר לי כסף, איימתי להפיץ את הסיפור בתקשורת, וסוכן סי-איי-אי הגיע להיפגש איתי. הפגישה לא התנהלה טוב ובסיומה עזבתי בכעס. למרות ההשפלה, החלטתי לחזור לתימן ולהמשיך לעזור לשירותי הביון. אבל במהלך שיחה עם מישהו שהכרתי, גיליתי שהסי-איי-אי שילמו לו 25,000 דולר, כדי שיוביל אותי למקום בו הם יוכלו להרוג אותי, ככל טרוריסט.

החלטתי שאני חוזר לדנמרק ומפרסם את סיפורי בכלי התקשורת. ידעתי שזאת הדרך היחידה שבה אוכל להישאר בחיים, רציתי ליישר את הגרסה שהתפרסמה בנושא אוולאקי, ושבני משפחתי וחבריי, שעדיין חשבו שאני טרוריסט קיצוני, יוכלו להבין את המהפך שעברתי.

מאז שפרסמתי את הספר שלי, ב-2014, חייתי בוויילס תקופה ועכשיו חזרתי לדנמרק לארץ מולדתי. אני עדיין מנסה להתמקם. בגלל בעיות ביטחון, אני מתקשה לעשות זאת, במיוחד מכיוון שאני מקדיש הרבה מזמני הפנוי לספר לאנשים מהו האסלאם הקיצוני, ושצריך להיזהר ממנו.

בנוסף, התחלתי בוויילס פרויקט שבמסגרתו אני הולך לדבר עם אימאמים במסגדים ובודק האם הם מעודדים לקיצוניות ולהצטרפות לארגונים קיצוניים. אבל מאז שחמישה אנשים חמושים בסכינים, הופיעו מולי ואיימו על חיי מול שלושת ילדיי בשנה שעברה, לקחתי צעד אחורה.

אירופה הולכת לקראת מלחמת אזרחים, לדעתי, או אם תרצו ״מלחמת תרבויות״. המנהיגים שלנו אומרים לנו להתרגל לכל מיני מעשי אלימות שמתבצעים על ידי מהגרים, אך אנחנו לא נסבול זאת ולא נקבל את זה כ”סקנדינביה החדשה”. נילחם חזרה, כי אחרת, בעוד דור או שניים, הקהילות השלוות והבטוחות שלנו יהיו אבודות לנצח.

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!