בממלכת הקוונטים

ד”ר ספירוס מיכאלאקיס, המדען שיעץ לסרט “אנטמן” מסדרת הנוקמים, טוען שבקרוב נפרוץ את גבולות המציאות ונעצב אותה מחדש

תמונה: באדיבות ד"ר ספירוס מיכאלאקיס

תמונה: באדיבות ד”ר ספירוס מיכאלאקיס

 לפני כשנתיים ביקשו אולפני מארוול מד”ר ספירוס מיכאלאקיס, מתמטיקאי וחוקר מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה (קלטק), שיפסיק לרגע את המחקר פורץ הדרך שהוא עושה – שאמור לאפשר לנו בעתיד להשתגר בזמן ובמרחב (כן, כמו במסע בין כוכבים) – ויגיע לייעץ להם לגבי גיבור חדש ויוצא דופן בשם אנטמן. ד”ר מיכאלאקיס, שגדל ביוון על סופרמן ועל ספיידרמן לכל היותר, שאל את עצמו מיד: “מי זה בכלל האנטמן הזה?”
לאחר בירור קצר הוא גילה שגיבור העל אנטמן אמור להתכווץ, באמצעות חליפה מיוחדת, עד שהוא מגיע לרמה אטומית ואף תת-אטומית, אל התחום הקוונטי. ד”ר מיכאלאקיס ניסה לתאר לשחקן פול ראד ולאנשים שעשו את הסרט כיצד עשויים להרגיש כשנכנסים לתחום הקוונטי.
“בגדלים שונים, ברמות שונות של חלקיקים, מופיעים חוקים שונים של פיזיקה”, הוא סיפר בראיון לאפוק טיימס. “זה מה שאנחנו קוראים לו ‘התהוות’ – כשאתה עושה זום אין, כל התחומים שאנחנו מכירים והרעיון של זמן ומרחב לא התגבשו עדיין. דברים שאנחנו לוקחים כמובנים מאליהם, כמו להתקדם קדימה בזמן, לא קיימים. ברגע שאתה נכנס לשם, יהיה לך קשה מאוד, כגיבור הסיפור, לחזור”.

תמונות: באדיבות ד"ר ספירוס מיכאלאקיס

תמונות: באדיבות ד”ר ספירוס מיכאלאקיס

רובנו מסכימים על רוב הדברים שאנחנו מחשיבים למציאותיים. הסיבה העיקרית לכך היא שנדמה לנו שהמציאות הקלאסית היא אובייקטיבית: אם כולנו יושבים מסביב לשולחן, כולנו מסכימים שהשולחן קיים. אפילו אם מישהו ישאל אותנו אלפי פעמים, התשובה עדיין תהיה חיובית, אלא אם נזיז את השולחן או שנאבד את חושינו.

התנסות סובייקטיבית לעומת זאת היא כזאת שבה אתה בטוח, למשל, שחטפו אותך חייזרים, אבל אף אחד אחר לא יכול לאשר את זה. אז איש לא מאמין לך. זאת הסיבה שאנחנו מחשיבים שולחנות כמציאותיים וחטיפות בידי חייזרים כבדיוניות. ההבדל הוא שהאירוע הראשון (השולחן שאנחנו יושבים סביבו) הוא כזה שאפשר להתבונן בו שוב ושוב, בעוד שהאירוע השני (חטיפת חייזרים) קרה רק פעם אחת. במילים אחרות, אפילו אם החטיפה אכן אירעה, זה לא ייחשב חלק מהמציאות הפיזית כי אי אפשר יהיה לאמת אותה בהסתברות גבוהה.

מידע חדש הראה שמה שהמין האנושי מתבונן בו, לא מתאים לפיזיקה של המציאות הפיזית

אם כך, האם נוכל להחשיב אירועים קוונטיים, שהם סובייקטיביים מטבעם (המתבונן משפיע על התוצאה בכל פעם) כחלק מהמציאות הפיזית? אחרי אין-סוף ניסויים שערכו פיזיקאים, אפשר היום לומר שהמציאות הפיזית התרחבה, והיא כוללת גם תופעות שלפני מאה שנה החשבנו כבדיוניות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!