“מבחינה ניסויית, המסע בזמן אל העתיד כבר הודגם”

פרופ’ רון מאלט, על הפיזיקה של המסע בזמן

תמונה: Robyn Beck/AFP/Getty Images

תמונה: Robyn Beck/AFP/Getty Images


כשרון מאלט (Mallett) בן ה-11 נתקל בתקציר הספר “מכונת הזמן” של ה. ג’. וולס, הוא חשב שכך אולי יצליח להגשים את שאיפותיו הגדולות. רק שנה קודם לכן, במאי 1955, אביו נפטר לפתע מהתקף לב כשהיה רק בן 33. מאלט קיווה שמכונת זמן כזו תאפשר לו לחזור לאחור ולהציל את אביו, להזהיר אותו מבעוד מועד מקצב החיים האינטנסיבי שהוא מנהל.

מאז, כל חייו של מאלט הוקדשו למאמציו לפתח את הפיזיקה של מכונת הזמן. כנער, הוא לימד את עצמו, בעזרת הספרים המקצועיים בספרייה המקומית, את כל יסודות הפיזיקה המודרנית, ובמיוחד את תורת היחסות של איינשטיין. בהמשך, המסע הזה גם הוביל אותו למשרת פרופ’ לפיזיקה תיאורטית באוניברסיטת קונטיקט.
אבל לאורך כל הדרך הוא הקפיד שלא לדבר על מכונות זמן. כבר בראשית דרכו המקצועית הוא הבין שאם הוא רוצה לפתח קריירה אקדמית, מוטב שלא ידבר בגלוי על המחקר שבאמת מעניין אותו. הקריירה שלו התמקדה בתופעות אחרות הקשורות לנושא כמו חורים שחורים, חורי תולעת ועוד. רק בסוף שנות ה-90 הוא הצליח לפתח את המשוואות הנכספות, שאולי ביום מן הימים יאפשרו לנו מסע כזה אל העבר.

תמונה: Robyn Beck/AFP/Getty Images

תמונה: Robyn Beck/AFP/Getty Images

האפשרות המדעית של מסע בזמן כבר מבוססת כיום היטב בתאוריית היחסות של איינשטיין. עם זאת, חשוב לעשות הבחנה ברורה בין מסע אל העתיד לבין מסע דומה אל העבר.

לגבי מסע אל העתיד, תורת היחסות הפרטית מאפשרת אותו, כשהיא טוענת שהזמן מושפע מהמהירות. הזמן בשעון שנע במהירות חולף לאט יותר. לכן, אם תעלה על טיל שטס במהירות המתקרבת למהירות האור, כשתחזור מהמסע שלך תגלה שהגעת “לעתיד” של כדור הארץ. אפשר, למשל, לראות את זה כמעט מדי יום במאיץ החלקיקים הגדול שנמצא בצרן: תוחלת החיים של חלקיקים המואצים למהירויות המתקרבות למהירות האור, ארוכה יותר. כך, מבחינה ניסויית, המסע בזמן אל העתיד כבר הודגם.

אבל מה לגבי מסע אל העבר? בשביל זה נצטרך לגייס גם את תורת היחסות הכללית, הטוענת שהזמן מושפע גם מהכבידה. ככל שהכבידה חזקה יותר, הזמן איטי יותר. למעשה, גם זה כבר הודגם בניסויים, ומתברר שנדרש להתייחס לזה בשביל תפעול תקין ומדויק של מערכות ה-GPS שלנו המבוססות על לוויינים, הפועלים בחלל, בכבידה נמוכה יחסית.

המשוואות גם מראות שבנסיבות מסוימות, למשל, בסמוך לחלק מהחורים השחורים, הכבידה יכולה לגרום לזמן להתפתל ללולאה שבאמצעותה ייתכן שיתאפשר מסע בזמן אל העבר. אבל זה עדיין לא נצפה בניסויים. ייתכן שגם תופעות קוסמיות אחרות, כמו לדוגמה חורי תולעת, יכולות ליצור לולאות כאלו בזמן. המחקר שלי מציע שגם קרני לייזר מסתובבות, כאלו שנוכל ליצור במעבדות שלנו, עשויות גם הן ליצור לולאות בזמן שיאפשרו לנו לנסוע אל העבר. למעשה את המשוואה הבסיסית המראה שאור מסתובב יכול לעקם את המרחב ואת הזמן כבר פיתחתי. פריצת הדרך הזאת כבר הושגה. כעת צריך לתרגם אותה לחומרה ולהדגים את זה בניסויים. אני מקווה שבעתיד הקרוב נמצא דרך לבחון את האפשרויות האלו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!