סודות הסמלים הקדומים בעולם

ג’נביב פון פצינגר, חוקרת מערות מאוניברסיטת ויקטוריה שבקנדה, עשויה לחשוף את אחת התגליות המשמעותיות של העשורים האחרונים

תמונה: D. von Petzinger

תמונה: D. von Petzinger

 

עיניהם של המבקרים המגיעים לראות ציורי קיר במערות בצרפת, בספרד ובפורטוגל, נמשכים בדרך כלל לסצנות הציד או לחיות המצוירות על קירות המערות. מאות חוקרים הקדישו את זמנם כדי לחקור את ציורי הסוסים והביזונים. אולם בניגוד אליהם, החוקרת ג’נביב פון פצינגר החליטה להפנות את מבטה לכיוון שאף אחד לא חקר לפניה – לסימנים הפשוטים המופיעים בשולי הציור – עיגולים, קווים וכוכביות. פון פצינגר טוענת שיש ביניהם קשר מסתורי העשוי לחשוף תגלית שתשנה את הבנת הציוויליזציה שלנו.

 

כשהתחלתי לחקור את ציורי המערות הקדומים במערב אירופה, את החיות המרשימות המופיעות בהם, גיליתי לצדם גם סימונים גיאומטריים פשוטים. יש המון מהם, הרבה יותר מציורי החיות, אבל הופתעתי לגלות שאף אחד מעולם לא ריכז את הסמלים לבסיס נתונים אחד.

התמונה הגדולה התבררה כשסיימתי לבנות את בסיס הנתונים הראשון, וראיתי שקיימות תבניות החוזרות על עצמן. באותו רגע הבנתי שהסימונים אינם אקראיים, לא מדובר באנשים בודדים שעשו ככל העולה על רוחם. הם ציירו את הסימנים עם כוונה, ולכן לסימנים האלה חייבת להיות משמעות. הבנתי שאם לסימנים האלו יש משמעות, הם שימשו כאמצעי לתקשורת.

לא מדובר במערכת כתב מלאה. זה לא מסודר כל כך או חוזר על עצמו כמו בכתבים שהופיעו בתקופות מאוחרות יותר, עם משפטים שלמים. זה בעצם “קדם כתב”. מכיוון שזה פחות מסודר, גם קשה יחסית לפענח את משמעותם של הסמלים הבודדים, אבל אני חושבת שרבים מהם מתארים דברים מהטבע כמו הרים, עצים, נהרות וכדומה. נראה שחלק מהסמלים גם שימשו לספירה, ואני מאמינה שהם קשורים לאמונות הרוחניות של האנשים ולתנועת הכוכבים בשמים.

בהמשך, כשאספתי נתונים על סמלים המופיעים באזורים שונים, התברר כי יש ביניהם קשר. אנחנו אוהבים לחשוב שהמצאנו את הרשתות החברתיות, אבל כנראה שגם אנשים שחיו לפני עשרות אלפי שנים היו חברותיים מאוד. אני חושבת שהרשתות החברתיות קדומות הרבה יותר מאתנו. הם העבירו ביניהם רעיונות וסחרו במצרכים אקזוטיים, לפעמים אפילו למרחקים של אלפי קילומטרים. הם היו מקושרים ביניהם הרבה יותר מכפי שאנחנו מבינים.

לאחרונה נעזרתי גם בתוכנת מחשב כדי לבדוק צבע אדום שדהה עד למצב שכבר לא ניתן היה להבחין בו בעין אנושית – שמחתי לגלות בעזרתו מספר סמלים גיאומטריים חדשים.

כשאני מסתכלת קדימה, יש כמה כיוונים שבהם הייתי רוצה להרחיב את המחקר שלי: אני מאמינה שיש בשטח אתרים של אמנות מערות שרק מחכים שיגלו אותם – לא רק באירופה, אלא גם באזורים אחרים בהם אבות אבותינו התגוררו, כולל בישראל.

מרכיב חשוב נוסף שהייתי רוצה להוסיף לבסיס הנתונים שלי הם הסמלים המופיעים על חפצים ניידים. יש חפצים ניידים רבים כמו אלו שרואים במוזיאונים. הם מונחים שם בקופסאות, יש עליהם סמלים, אבל בינתיים אף אחד לא באמת הסתכל עליהם ובוודאי שהם מעולם לא רוכזו בבסיס נתונים מסודר. בלעדיהם אני חוששת שאנחנו מפספסים חצי מהסיפור.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!