הכוכב של תבת’ה

פרופ’ תבת’ה בויאג’יאן מנסה להסביר לעולם מה קורה על הכוכב המסתורי KIC 8462852, שאולי הוא בכלל מבנה מלאכותי של חייזרים

תמונות:LSU Physics and Astronomy

תמונות:LSU Physics and Astronomy


פרופ’ תבת’ה בויאג’יאן (Tabetha Boyajian), אמריקנית ממוצא ארמני, מדענית קונבנציונלית באוניברסיטת ייל החוקרת כוכבי לכת מרוחקים, לא דמיינה בחלומותיה הפרועים שיום אחד תחבור לאסטרונום המחפש חייזרים בשמים. אבל כך בדיוק קרה, כשהתגלתה התופעה המוזרה הזו – כוכב KIC 8462852, המכונה “הכוכב המסתורי ביותר בגלקסיה”.

הדרך לזהות כוכבי לכת מרוחקים היא לעקוב אחרי כמות האור המגיעה מהשמשות שלהם. כשכוכב לכת עובר לפני השמש שלו הוא מסתיר אותה במקצת. מנקודת המבט שלנו, כאן על כדור הארץ, נוכל לראות שהבהירות של אותה שמש מרוחקת פוחתת מעט לזמן קצר, כאשר כוכב הלכת מסתיר מעט מהאור, ומה שנראה יהיה מעין עמעום מסוים באור. ככל שהעמעום גדול יותר, מסיקים שכוכב הלכת גדול יותר.
נתונים שהגיעו מטלסקופ החלל קפלר ב-2013 הראו שבמקרה של הכוכב המוזר הזה לא מדובר בעמעום יחיד, אלא בעמעומים רבים ומגוונים בעוצמתם, ובהם גם כאלה שנמשכו לאורך תקופה כוללת של מעל לשלושה חודשים. לפי פרופ’ בויאג’יאן הגוף המוזר שמסתיר את אור השמש גדול לכאורה בערך פי 1,000 מכדור הארץ שלנו.
הניסיונות להסביר את התופעה המוזרה הזו היו רבים ומגוונים. אולי אלו ענני אבק וגז המקיפים את השמש ומסתירים את האור שמגיע ממנה, אולי אלו תהליכים פנימיים המתרחשים בתוך השמש ומפחיתים את עוצמת האור המגיעה ממנה, ועוד. ההסבר הנועז ביותר שהוצע על ידי אסטרונום עמית היה שאולי מדובר במבנים מלאכותיים של חייזרים המשייטים בחלל.

 

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

שנת המחקר הקרובה שלנו צפויה להיות עמוסה ומעניינת, הודות לעמעום נוסף שגילינו בחודש מאי. אמנם הוא היה חלש יחסית, אבל זו הייתה הפעם הראשונה שהצלחנו לצפות בעמעום כזה באמצעות טלסקופים המוצבים על פני כדור הארץ.

בזכות ההתעניינות הנרחבת שעוררנו עם המאמר שפרסמנו בתחילת 2016, והודות לגיוס ההמונים המוצלח שעשינו, לעמעום הזה כבר הופנו טלסקופים רבים. הן כאלו המוצבים על פני כדור הארץ והן טלסקופי חלל.

כך נאספה כמות עצומה של נתונים שעליהם נוכל לעבוד בשנה הקרובה, בתקווה שנבין טוב יותר מה קורה בכוכב הזה.

עד שנצליח למצוא הסבר מניח את הדעת לתופעה החריגה הזו, חשוב לי לראות שהמומנטום שבנינו יישמר גם בעתיד. כך, שגם באירועים עתידיים טלסקופים רבים יסייעו לאסוף נתונים נוספים, כי בינתיים, כשעדיין כל כך לא ברור מה קורה שם, נזדקק לעוד ועוד נתונים.

אני חושבת שהחיפוש אחרי חיים מחוץ לכדור הארץ הוא חשוב. אם נמצא כאלה, נוכל ללמוד מהיכן הגענו ומה המשמעות של החיים כאן. אני חושבת שזאת אחת השאלות היותר גדולות שיש – האם אנחנו לבד?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!