הגאון שמעביר את הכוח להמונים

ויטליק בוטרין, האיש שפיתח את ״אית׳ריום״, טכנולוגיית הבלוק-צ’יין שמחוללת שינויים מרחיקי לכת בחברה

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

בראיון שערכנו לפני כשלוש שנים עם ויטליק בוטרין, גאון מחשבים בן 23, הוא הביא איתו הבטחה גדולה: לשנות את הסדר החברתי הקיים. באותם ימים הוא החל לפתח במרץ אינטרנט מסוג שונה, שיכול, לדבריו, לשנות את יחסי הכוחות בעולם. הוא קרא לו ״אית׳ריום״ (Ethereum). על הפלטפורמה שלו, הוא סיפר, נוכל לעשות ביטוח בלי חברות ביטוח; לקבל הלוואות בלי בנקים; לחתום על חוזים שיאכפו את עצמם בלי צורך בעורכי דין ובבתי משפט; ונוכל אפילו לבנות ארגונים שלמים בלי מנהלים. זו תהיה מעין רשת שאינה תלויה בחברות הגדולות או בתאגידי הענק, ומעבירה את הכוח להמונים. אף אחד לא יוכל לשלוט ברשת הזאת, אפילו לא בוטרין עצמו.

נבנית כעת תשתית שעליה יקום ממשל מבוזר גלובלי, חסר גבולות, הנשלט על ידי הטכנולוגיה של אית׳ריום

בוטרין למעשה לקח את רעיון הבלוקצ׳יין (הטכנולוגיה העומדת מאחורי הביטקוין), והחל לייצר על פיו תשתית אינטרנט ללא שרתים, המאפשרת להקים על גביה אין-ספור סוגים של אפליקציות, מוסדות פיננסיים, ארגונים ואפילו ממשלות.

איך זה יעבוד? איך למשל ייראה ביטוח על רשת האית׳ריום?

״במקום חברת ביטוח, תדמיין שיש לך חוזה ששותפים לו מאות אנשים. כולם שמים פיקדון, וכדי להישאר בפוליסה הפיקדון צריך להישאר מעל סכום מסוים. אם מישהו צריך לקבל תשלום – למשל, אם זה ביטוח בריאות והוא נעשה חולה – יהיה מכניזם שיחליט האם התביעה שלו לגיטימית. אם כן, הוא יקבל תשלום מהפיקדון של כולם. לא תהיה חברה שעושה על זה רווח באמצע”.

epoch12final-smallבראיון נוסף שערכנו איתו שנה אחר כך, לאחר שסיים לפתח את הרשת שלו ושחרר אותה לציבור, וכשמפתחים ברחבי העולם כבר החלו ליישם שימושים שונים לרשת, הוא אמר: ״אני מקווה שבתוך 20 שנה מהיום הילדים שלנו ישאלו אותנו: ׳מה? אם רצית ליצור חנות אינטרנטית היית צריך לסמוך על קוד שיושב על שרת? זה נורא! מה אם השרת היה נעלם״

מאז שהושקה הפלטפורמה שפיתח בוטרין, גדל נתח השוק שלה, שכיום משתווה לזה של הביטקוין. ארגונים רבים מפתחים אפליקציות על הרשת הזו. Alice.Si למשל מנסה לשקם את האמון בארגוני צדקה על ידי כך שפיתחה פלטפורמה מבוססת אית׳ריום שתוודא שהכסף שאנחנו תורמים באמת הולך למטרות טובות. ארגון אחר בנה שוק מבוזר שבו משתמשים יוכלו למכור ולקנות דברים זה מזה באופן אנונימי וללא תיווך. לאחרונה נודע אפילו על חברת תעופה רוסית שהחליטה למכור כרטיסי טיסה תוך שימוש בטכנולוגיה של אית׳ריום. מיזם מהפכני, Bitnation, כבר ממש החל במלאכה של בניית תשתית לממשל מבוזר גלובלי, חסר גבולות, ללא ממשלה, שנשלט בפועל על ידי ההמונים באמצעות אכיפה של הטכנולוגיה של אית׳ריום. היום הם מציעים למשתמשים להצטרף כאזרחים.

אבל על הרשת של בוטרין עשויים לקום גם דברים רעים שלא ניתן יהיה לעצור. בשווקים האנונימיים שלה, למשל, נראה שלא ניתן יהיה למנוע מכירת סמים וכלי נשק, כמו בשווקים שקמו בעבר ברשת האנונימית של Tor. בוטרין ציין פעם בכנס, ספק בצחוק, שעל רשת כזאת תוכל לקום גם מערכת בינה מלאכותית שלא ניתן יהיה לעצור, כמו Skynet בסרטי “שליחות קטלנית”, המפתחת מודעות ומחליטה לחסל את האנושות.

אז מה טומן העתיד? נותר להמתין ולראות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!