גילוי מצב הצבירה הרביעי של המים

פרופ’ ג’רלד פולק, אוניברסיטת וושינגטון

   פרופ’ ג’רלד פולק ועמיתיו למעבדה גילו שבמצבים מסוימים, המים שאנחנו מכירים מתנהגים אחרת. הם צמיגיים יותר, נקיים מחומרים מומסים ואפילו טעונים במטען אלקטרוני שלילי, כלומר אוגרים בתוכם אנרגיה חשמלית

תמונה: Ethan Pollack

תמונה: Ethan Pollack

לפני שנים אחדות, גילינו שלמים יש מצב צבירה רביעי, מעבר למוצק, לנוזל  ולגז. מצב הצבירה הזה טעון חשמלית, סדור כמו בגביש, ומה שבונה אותו הוא קרינה אלקטרומגנטית – אור, בעיקר בתדרים של אינפרה-אדום. היות שאנרגיית אינפרה-אדום קיימת בכל רחבי הסביבה שלנו, מתברר שמצב הצבירה הרביעי הזה מופיע בשפע.

למעשה אלו אינם מים רגילים – H2O המוכרים לנו – הממלאים את תאי גופנו, אלא מים במצב צבירה רביעי (H3O2, המוכרים גם בכינויים מי EZ), והם נצמדים למשטחים שיוצרים החלבונים שבתאי גופנו. במילים אחרות, גופנו הוא למעשה מאגר מים במצב הצבירה הרביעי. כשאור השמש חודר לתוך הגוף הוא בונה את מי ה-EZ, מפריד את המטענים החשמליים וכך מחדש את האנרגיה שבתוך תאינו

האנרגיה החשמלית שמיוצרת משכבת מי ה-EZ מצליחה להפעיל שעון

האנרגיה החשמלית שמיוצרת משכבת מי ה-EZ מצליחה להפעיל שעון

לאחרונה אנחנו ממקדים את המחקר בקשר שבין מי ה-EZ לבריאות שלנו: כיצד המים האלו משפיעים על תפקוד החלבונים בתאינו, מהם מקורות המזון העשויים להעשיר את מי ה-EZ ומאילו חומרים רצוי שנימנע. כך למשל גילינו שקוטלי עשבים כדוגמת החומר השכיח “גליפוסט” מצמצמים את כמות מי ה-EZ בגופנו, בניגוד לחומרים פרוביוטיים המעשירים אותו.

מעבר לבריאות, מי ה-EZ  מתגלים כשימושיים במגוון תחומים, החל מייעול משטחי החלקה על הקרח ועד להבנה ולשליטה במזג האוויר (המנגנונים הקשורים לאידוי מים וליצירת עננים).
מי ה-EZ עומדים גם בבסיסן של מגוון טכנולוגיות. סינון היא אחת מהן. מי ה-EZ הם במהותם נקיים מחומרים מומסים כך שאיסוף מי ה-EZ יכול להוביל למים טהורים, נקיים מזיהומים ו”מסוננים”, מבלי שנזדקק לשום מסנן פיזי. לאחרונה הקמנו חברה המפתחת את הטכנולוגיה הזאת. אנחנו מקווים שבקרוב תהיה הטכנולוגיה זמינה לשימוש כלל עולמי.

כיוון שמי ה-EZ גם טעונים חשמלית, הצלחנו לייצר בעזרתם מעין “סוללות” קטנות הנטענות בעקבות חשיפה לאור, בעיקר לאור אינפרה אדום. בינתיים אנחנו יכולים להפעיל בעזרתן מספר גאדג’טים קטנים, כמו חיישנים או שעונים, אבל כמובן שזו רק ההתחלה ואנחנו מקווים שנצליח להגדיל את התפוקות החשמליות.

ולגבי כיוונים נוספים, אני מקווה שמחקר נוסף במהלך השנה-שנתיים הקרובות יחשוף בפנינו תובנות נוספות אודות תפעולו הפנימי של הטבע.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!