איך יראו כיתות הלימוד ב-2050?

בעשורים האחרונים מתפתח העולם בקפיצות ענק וקצב השינוי רק תופס תאוצה. עתידנים רבים כבר יודעים לתאר איך יראה העולם בשנת 2050 ברוב תחומי החיים והחשוב בהם – חינוך. איך יראו כיתות הלימוד באמצע המאה? מה תהיה שיטת הלימוד של ילדי ילדיכם? צריך לקרוא כדי להאמין

shutterstock_695764723 בעתיד הלא רחוק קפה יכנס לקטגוריית מוצרי המותרות בעקבות שינוי אקלים ואובדן קרקע חקלאית מתאימה; גורדי שחקים יתפקדו כערים לכל דבר בניסיון להתמודד עם גידול במספר האנשים, כשאוכלוסיית העולם כולה צפויה לעמוד על כ-9.725 מיליארד בני אדם; כשני מיליארד מתוכם יתגוררו במדינות עם מחסור מוחלט במים ו-6.3 מיליארד יחיו בערים גדולות; מספר ההתקנים המחוברים (מכשירים חכמים למיניהם) יעמוד על 25 לאדם; ויש אפילו סיכוי שהניורוטכנולוגיה תאפשר תקשורת בין בני אדם אמצעות המחשבה בלבד: אלו רק חלק מתחזיות שונות שמנסות לצייר תמונה של החיים על כדור הארץ בשנת 2050, בהתבסס על מה שכבר מתרחש בתחומי המדע, התרבות, הסוציולוגיה, הבריאות והטכנולוגיה.

התלמידים של היום כבר לומדים במוסדות ובכיתות חכמים בהשוואה אלינו. הם יהיו מי שיעצבו את כיתות הלימוד של המחר ואלו יגובשו על פי תפיסת עולמם ויבואו לידי ביטוי בכלים ויכולות טכנולוגיות שאת חלקן, גם אם  הן נמצאות בשלבי פיתוח מתקדמים, אנחנו יכולים רק לדמיין. בדומה להחלפתו של מגרש המשחקים במרחב וירטואלי, כך יהפכו המבנים המשמשים כבתי ספר לפחות רלוונטיים לאורך השנים, והרשתות החברתיות ישמשו לאינטראקציה חינוכית מקובלת עם תרבויות וקהילות שונות ברחבי העולם.

אודות הדִּיגִיטִיזַצְיָה

חינוך, כפי שהכרנו כתלמידים, ואפילו כפי שילדינו מכירים או יכירו בעשור הקרוב, הולך להשתנות בצורה נמרצת בעשורים הקרובים. שאלות שעולות בעקבות תהליכי דִּיגִיטִיזַצְיָה (Digitization) כוללות הטלת ספק בנחיצות מיומנויות קריאה וכתיבה, כמו גם בקיומם של ספרים כריכה ונייר. כוחם של המחשבים ילך ויגבר ומדפי הספרים העמוסים לעייפה של הספריות יהפכו למהדורות דיגיטליות שיהיו נגישות בצורה נרחבת יותר. בהתחשב בעובדה שהעצרת הכללית של האו״ם הגדירה ב-2016 את הגישה לאינטרנט כאחת מזכויות האדם, ברשימת הקניות לשנת הלימודים התתי״א יותר הגיוני שתמצאו ספק אינטרנט ועט סטיילוס, מאשר מחברת משבצות או אפילו ספרי לימוד.

תלמיד-פרילנס

החלוקה לשעות לימודים ושעות פנאי כפי שהתרגלנו לא תתקיים ככל הנראה ב-2050 והלמידה תתרחש בכל שעות היום ובכל ימי השבוע. תלמידי העתיד, שיהיו מורגלים הרבה יותר מאתנו בתקשורת אִינְטֶרְאַקְטִיבִית, יוכלו להשתתף בשיעורים מכל מקום, כשכל מה שהם יזדקקו לו זה מסך, מצלמה וחיבור לאינטרנט. הגישה הפשוטה והנוחה הזו למשאבי ידע דיגיטליים תאפשר לתלמידים המתקשים בנושא מסוים למצוא ׳מורה פרטי׳ או קורס שיוכל לחזק אותם בנקודות הדרושות ובאותה מידה תפתח עולם של אפשרויות ללמידה והתפתחות בתחומים שמעניינים אותם, גם מחוץ למסגרת תכנית הלימוד שיגדירו משרדי החינוך של ממשלות העתיד.

מרחב והתאמה אישית

דיקן אמריטוס, פרופסור מייק אייזנברג מאוניברסיטת וושינגטון, חוזה שאחת המהפכות שיעבור עולם החינוך תהיה תכנית לימודים אישית לכל תלמיד. כבר בימינו מהרהרים הורים רבים אודות המסגרות החינוכיות הקיימות והאפשרויות האלטרנטיביות שעומדות לרשותם, והטשטוש שכבר נחווה בין מוסדות הלימוד לסוכנויות הידע, רק ילך ויטשטש. ניתן להניח שמרבית המשאבים החינוכיים בעולם יהיו חופשיים, ויאפשרו לכל הורה, מורה ותלמיד להרכיב לעצמו מערכת שעות שלא תתבסס בהכרח רק על מה שמוצע בתוכנית הלימודים הבסיסית – אם אחת כזו עוד תתקיים. בצורה דומה, גם סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה יוכלו להשתתף בקורסים של מרצים מאוניברסיטאות זרות מבלי לדרוך בשדה תעופה, או להנפיק דרכון בפורמט עתידני, והכיתות שכן יתקיימו ויתכנסו פיזית יזכירו יותר קבוצות-לימוד אינטימיות של ימי הביניים מאשר את כיתות-הסרדינים של העידן שלנו.

אז אם כל ניסיון שלכם לדמיין את החיים ב-2050 מסתכם במבט מזוגג בעיניכם, הסיבות לכך די ברורות. כיתות הלימוד, שנראות עדיין זהות לאלו שאנחנו למדנו בהם, מתפקדות בצורה דומה, רק שאת הפתקים שהיינו זורקים בשיעורים החליפו הודעות וואטסאפ ואת מקום הביקור בספריה תפסה ויקיפדיה. כבר בשנים הקרובות נראה כיצד נרתמת הטכנולוגיה לצרכים חינוכיים, וגם הגישה שלנו בנוגע לתעודות ותארים אקדמאים צפויה להשתנות: תכניות הלימודים החדשות ייווצרו על בסיס האפשרויות החדשות ואת תעודות (הנייר) יחליפו שיעורים לפיתוח מיומנויות אישיות ומקצועיות שיהוו את כרטיס הכניסה של התלמידים לעולם התעסוקה העתידי. גם המוסדות יתאימו את עצמם למסגרות הפיזיות והווירטואליות החדשות, בדומה לתהליך שעובר כבר כיום בזכות נוכחותם של תלמידים מדור הטלפון-סלולרי (עם מצלמה, אולי) בחדר המורים.

 

 

 

 

 

 

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!