כיצד מהנדסי תוכנה
 בונים אפליקציות
 שנתמכר אליהן

טריסטן האריס, שהיה מנהל פרויקט בגוגל, מתריע: “בכל פעם שאני בודק את הנייד, אני בעצם משחק במכונת הימורים”

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

 

הילדים שלכם מתקשים להתנתק מהטלפונים החכמים שלהם, וגם לכם זה לא תמיד פשוט? טריסטן האריס, לשעבר מנהל פרויקט בגוגל, טוען שאין זה מפליא כלל, שכן כדי להתנתק מהטלפון, אנחנו נאלצים להתמודד מול מאות מהנדסי תוכנה מיומנים המכירים את החולשות האנושיות שלנו. האפליקציות מעוצבות במטרה אחת מרכזית – לגרום לנו לרצות להמשיך להשתמש בהן עוד ועוד מבלי לעזוב אותן; להמשיך לגלול למטה כדי לראות פוסטים ישנים יותר; לבדוק האם הגיעה הודעה חדשה, אף על פי שהמכשיר לא התריע דבר, או להתעניין האם יש תגובה לתמונה החדשה שפרסמנו באינסטגרם.

עוד בהיותו ילד, כקוסם חובב, למד האריס טכניקות המשטות בצופים, מטעות אותם וגורמות להם לחשוב שהם בחרו להגיב בצורה מסוימת. אך למעשה, תמרנו את האדם וגרמו לו לבחור בדיוק את אותה בחירה מסוימת. שנים מאוחר יותר, כשעבד בפיתוח בעמק הסיליקון, הוא שוב מצא את עצמו עוסק בתמרונים דומים.

אף פעם בהיסטוריה לא הייתה כמות מצומצמת כזו של אנשים, וכמות מצומצמת כזו של חברות טכנולוגיה שעיצבו כיצד מיליארדי אנשים חושבים ומרגישים בכל יום

“אנחנו תמיד חושבים שהטכנולוגיה שואלת אותנו כיצד אנחנו מעוניינים להשתמש בה, אבל אין זה כך. הטכנולוגיה אינה ניטרלית, יצרני האפליקציות רוצים שנשתמש בהן בדרכים מסוימות, ולזמן ממושך, כי מזה הם מרוויחים. הם מעצבים את המחשבות, את ההרגשות ואת הפעולות של המשתמשים – הם מתכנתים אנשים”, הוא אמר בראיון לתוכנית “60 דקות” של רשת CBS האמריקנית. “בכל פעם שאני בודק את הנייד שלי, אני בעצם משחק במכונת הימורים”.

האריס מכיר לא רע את תעשיית התוכנה והטכנולוגיה. בתקופה שעבד כמנהל מוצר בגוגל, הוא נחשף מצד אחד לזמן הרב ששואבות ממנו האפליקציות, עם כל ההודעות המתפרצות המסיחות את הדעת, ומצד שני הוא ראה מסביבו מתכנתים רבים הממוקדים במטרה אחת: “ליצור חווית משתמש” ייחודית ומרתקת. בקרב המקצוענים בתחום יש לזה גם כינוי נוסף: Brain Hacking – כיצד “לפרוץ” למוח שלנו ולתמרן אותו. “שאלתי את עצמי: האם זה מביא, בדרך זו או אחרת, לתועלת כלשהי לחיים שלי?”, מספר האריס.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!