פיצוח קוד הפופולאריות

האם מידת הפופולאריות שלנו בגיל יסודי ובתיכון יכולה להעיד על ההצלחה שלנו בחיינו הבוגרים? מתברר שכן, טוען פרופ’ מיטש פרינשטיין, מחבר הספר Popular, שחקר את הנושא והגיע למסקנות מעניינות

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

יש שני סוגי פופולאריות, האחת מועילה והשנייה מזיקה. איזו מהן שנבחר לטפח בחיינו כבוגרים תשפיע במידה רבה על איכות חיינו. למסקנה הזאת הגיע פרופ’ מיטש פרינשטיין מאוניברסיטת צפון קרולינה, פסיכולוג ילדים ונוער אשר חוקר את נושא הפופולאריות והיחסים הבין-אישיים כבר 20 שנה. בספר חדש “Popular”, שיתורגם בקרוב לעברית, הוא מחזיר אותנו לחיי החברה שלנו בילדות ומראה את התפקיד המשמעותי שהיה להם בעיצוב חיינו.

מה הדבר המפתיע ביותר שגילית במחקר שלך?


“מצאנו שני דברים מפתיעים. האחד הוא שמידת הפופולאריות שיש לנו משפיעה על היבטים שונים בחיינו שלא ניתן להסביר באמצעות גורמים כמו מצב סוציו-אקונומי, רקע משפחתי, רמת משכל או מראה חיצוני. הדבר המפתיע השני שמצאנו הוא שיש שני סוגים של פופולאריות, ושכל אחד מהם מביא לתוצאות שונות מאוד בחיים הבוגרים.

“סוג הפופולאריות הראשון מתבטא בתקופת הילדות, בבית הספר היסודי. בתקופה זו הפופולאריות שלנו מוגדרת לפי כמה שקל לחבב אותנו ועד כמה אחרים אוהבים אותנו. הילדים הכי פופולאריים הם אלה שמובילים בשקט, עוזרים לאחרים ומשתפים פעולה.

“סוג זה של פופולאריות חשוב מאוד כי הוא נותן לנו יתרונות רבים בהרבה תחומים בחיים, בין אם חווינו את הפופולאריות הזו בילדות, או אם אנחנו חווים אותה בבגרות”.

כשהם יתחילו לחפש קשרים רומנטיים, הם יהיו יותר טובים בזה, כי היו להם יותר הזדמנויות ללמוד איך להתנהג בתוך מערכת קשרים מורכבת

תן דוגמה.


“דוגמה אחת חשובה מאוד היא שילדים שמחבבים אותם, מוזמנים לעתים קרובות יותר לבקר אחרים, או להצטרף לאחרים בפעילויות שונות. וכל מפגש כזה יוצר הזדמנויות נוספות ללמוד מיומנויות שאינן נקרות לילדים שפחות פופולאריים. לאורך זמן, המיומנויות האלה יוצרות חיבה נוספת כלפי הילדים האלה ויותר הזדמנויות ללמידת המיומנויות, וכך נוצר מעגל שהילדים האלה נעשים לא רק יותר פופולאריים אלא גם רוכשים יותר כישורים ומיומנויות.

“כאשר הם גדלים ומתחילים לחפש קשרים רומנטיים, הם יהיו יותר טובים בזה, כי היו להם יותר הזדמנויות ללמוד איך להתנהג בתוך מערכת של קשרים בין-אישיים מורכבים. אלו גם האנשים שיהיו המנהיגים הטובים ביותר. הם באמת אמפטיים כלפי אחרים, ויש להם דרך לתת לאחרים הרגשה שהם שייכים לקבוצה ושדעותיהם חשובות”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!