אם אין מים נשתה אצות

כיצד שינויי האקלים בעולם משפיעים על מקורות המים שלנו, על הכמות והאיכות שלהם, וכיצד עלינו להיערך

צילום: Jesse Allen and Robert Simmon/Wikipedia

צילום: Jesse Allen and Robert Simmon/Wikipedia

בוקר אחד באמצע הקיץ, כשתושבי העיר טולדו רצו לשתות מים, כל מה שיצא מהברז שלהם היה נוזל ירוק ומצחין. טולדו אינה עיירה קטנה במדינת עולם שלישי. היא שוכנת במדינת אוהיו שבארה”ב, וביחד עם פרבריה מונה כחצי מיליון תושבים. מקורות המים שלה מגיעים מימת אירי – אחד מחמשת האגמים הגדולים שעל גבול קנדה.

מי הרעיל לתושבי טולדו את מי השתייה? – אצות, הצומחות באגם הזה בכל שנה, אבל בעקבות שינויי האקלים הן התפרשו הפעם על שטחים גדולים, ושיעור האצות הרעילות עלה. לרוע מזלם של תושבי טולדו ופרבריה, האצות הרעילות פרחו דווקא בסמוך לצינורות השאיבה העירוניים.

ההתחממות הגלובלית גורמת להיבטים רבים של האקלים להיות קיצוניים יותר, כך שזה נוטה להעצים כל בעיה שכבר ממילא קיימת

אם היה מדובר רק בטולדו כנראה שזו לא הייתה בעיה גדולה, אבל מתברר שאצות דומות מאיימות בשנים האחרונות על מקורות מים מתוקים בכל רחבי ארה”ב, אירופה, מזרח אסיה ואזורים נוספים. אנשים מתעוררים בוקר אחד, ומגלים שמשטח אצות באורך של אפילו מאות קילומטרים צף לו במי האגם שממנו הם שואבים את המים, ופעמים רבות נשאר שם גם למשך כל חודשי הקיץ.

“במקור, פריחת האצות האלו אינה בהכרח הרסנית. אבל בגלל שינויי האקלים – השינויים בטמפרטורות והשינויים בסדרי המשקעים – המערכת עלולה לצאת מאיזון, כך שהפריחה יוצאת משליטה ומתפתחת להיקף כזה שהמערכת האקולוגית כבר לא מסוגלת להתמודד איתה”, מסבירה בראיון לאפוק טיימס פרופ’ אנה מ’יצ’לק מאוניברסיטת סטנפורד שבארה”ב.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!