קובעי המדיניות הבלתי נראים

מחקרים אחרונים מראים שלטריליוני החיידקים שבגופנו יש השפעה על מבנה מוחנו ועל התגובות שלנו לפחד ולרגשות

close up of 3d microscopic blue bacteria

close up of 3d microscopic blue bacteria

אם עד היום חשבנו שמה שמרכיב אותנו הם תאי הגוף, ומה שקובע זה הגנים שלנו, אלו שקיבלנו מהורינו, כעת מתברר שזה לא בדיוק כך. התאים שלנו והגנים שלנו הם רק מקצת ממערכת מורכבת יותר. כמויות עצומות של חיידקים על העור, בחלל הפה ועמוק במעיים (שם לבדם שוכנים כ-40 טריליון חיידקים) – משפיעים על הרגשות ועל המחשבות שלנו. למעשה עוד ועוד מחקרים, בשנים האחרונות, מראים שכנראה יש לחיידקים תפקיד חשוב בתת המודע האנושי.

ד”ר קירסטן טיליש, מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג’לס, רצתה ללמוד במחקר שלה (2013, Gastroenterology) האם חיידקי המעיים משפיעים על הרגשות שלנו ואם כן, כיצד הם עושים זאת. היא נתנה לכמה מהנבדקות שלה לשתות במשך חודש שני מוצרי חלב פרוביוטיים, מדי יום, ואילו לנבדקות אחרות היא לא הוסיפה משקאות אלו.

בבדיקות MRI תפקודי של המוח שלהן, שנערכו הן בתחילת המחקר והן בסופו, הציגה פרופ’ קירסטן לנבדקות תמונות של פנים במגוון מצבים רגשיים. היא בדקה במיוחד כיצד מגוון אזורים במוח האחראים לקבלת תחושות מהגוף או לעיבוד רגשות, הגיבו לפרצופים המוצגים. מתברר שאצל צרכניות המשקאות הפרוביוטיים ההבדל בין תחילת הניסוי לסיומו היה מובהק. החיידקים “הטובים” שהן שתו עזרו להן להגיב בצורה מתונה יותר לגירוי הרגשי בהשוואה לתגובות שהציגו בתחילת הניסוי, ולא מדובר רק בתגובה החיצונית ביותר. כבר באזורים האחראים לקבלת הגירויים מהגוף (כמו למשל האינסולה) התגלו תגובות מתונות יותר. והתגובה המתונה המשיכה גם בשלבים הבאים בתהליך – גם באזורים האחראים לעיבוד הרגשות כמו האמיגדלה, שמעורבת בתגובת הפחד.

ומדוע זה כך? האם הודות לחיידקים שלנו מגיעים למוח גירויים עצביים מתונים יותר? בהחלט ייתכן שכן – אם נבחן את ההורמונים ואת המוליכים העצביים שהחיידקים בגופנו מפרישים, נבין איך זה קורה. מתברר שכל מסת החיידקים הגדולה שבגופנו מסוגלת להפריש מגוון הורמונים כמו, למשל, הורמון הלחץ – קורטיזול, וגם מוליכים עצביים כמו GABA, המסוגלים למתן את המסרים העצביים העוברים בגופנו. כלומר, החיידקים מצוידים בכלים הכימיים הדרושים כדי להעביר לגופינו סוגים רבים ומגוונים של מסרים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!