“באמת קיימים עולמות מקבילים”

פרופ’ לב ויידמן, בית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב

Pic054-small

במחצית הראשונה של המאה ה-20, כשמכניקת הקוונטים תפסה את מקומה בקדמת עולם הפיזיקה, אחד ממתנגדיה החריפים ביותר היה אלברט איינשטיין, על אף תפקידו המרכזי בפיתוח שלה.

אחת מטענותיו המרכזיות הייתה נגד ה”שזירה הקוונטית” – כשלשני חלקיקים מרוחקים יש מקור משותף, ופעולה על אחד מהם משפיעה באופן מיידי גם על השני, אפילו אם הם מרוחקים ביניהם שנות אור. כיוון שהשפעות מידיות כאלו סותרות את תורת היחסות כשהן מציעות מעבר של מידע במהירות שעולה על מהירות האור, איינשטיין תיאר את התופעה כ-“פעולת רפאים ממרחק” (“Spooky action at a distance”).

אבל בזה לא מסתכמים האתגרים שמציבה בפנינו מכניקת הקוונטים. מרכיב “בעייתי” נוסף שלה קשור לתהליכי המדידה. בעולם שמסביבנו, אנחנו רגילים שלכל חפץ יש מיקום מוגדר ויחיד, ואנחנו יכולים בכל רגע לתאר היכן הוא נמצא. בעולם הקוונטי זה אחרת – כל עוד לא נבדוק היכן נמצא החלקיק, אין לו מקום מוגדר – הוא נמצא בכמה מקומות בו זמנית. רק ברגע שנבצע מדידה יתרחש תהליך אקראי לחלוטין שיקבע את מיקומו. רבים מתקשים לקבל את האקראיות הזאת, וגם לגביה יש אמרה מפורסמת המבוססת על דבריו של איינשטיין: “אלוהים לא משחק בקוביות”.

אומנם מכניקת הקוונטים מצליחה לנבא בצורה מושלמת מגוון תופעות פיזיקליות, אך לרבים לא נוח עד היום עם ההשלכות המורכבות האלו שלה. כך התפתחו מספר פרשנויות חלופיות, שאמנם מסכימות עם משוואותיה, אך מציעות לנו להסתכל עליהן אחרת. אחת הפרשנויות המובילות נקראת “פרשנות העולמות המרובים”. כדי להתמודד עם האקראיות שמתארת מכניקת הקוונטים, הפרשנות מציעה שבכל פעם שמתבצעת מדידה קוונטית, אין תהליך אקראי שקובע את מיקומו של החלקיק. אלא שכל האפשרויות לגבי מיקומו מתקיימות במקביל – בעולמות מקבילים. יו אוורט היה הראשון שהציע את הרעיון הזה בשנות ה-50 ואחד המדענים המובילים בתחום הוא פרופ’ לב ויידמן מאוניברסיטת תל אביב, שמציע שבעולם מקביל לשלנו נמצא מישהו שנראה ממש כמונו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!