“להוריקנים בארה”ב אין קשר לשינויי האקלים”

מספר סופות ההוריקן הולך וגדל עקב ההתחממות הגלובלית, או שהתופעה קשורה בשינויים מחזוריים בטבע?

תמונה: NASA/NOAA GOES Project via Getty Images

תמונה: NASA/NOAA GOES Project via Getty Images

אחרי שהוריקן “הארווי” פגע בטקסס, ב-25 באוגוסט, וגרם לנזקי שיא של עשרות מיליארדי דולרים, הגיע בתחילת ספטמבר הוריקן “אירמה” שהמיט הרס על האיים הקאריביים וריסק את חופי פלורידה. בזמן כתיבת שורות אלו, הוריקן “מריה” החריב את פורטו ריקו והוריקן “חוסה” מתקדם לאורך קו החוף המזרחי של ארה”ב וגורם לגלים גבוהים ולרוחות.
מי אשם בכך? שינויי האקלים, נטען במאמר בניו יורק טיימס מתחילת ספטמבר. המאמר קובע “שאנחנו לא יכולים לנהל דו-שיח אינטליגנטי לגבי הוריקן ‘הארווי’ מבלי לדון גם בנושא שינויי האקלים”. מחבר המאמר, ניקולאס כריסטוף, טוען כי “הוריקנים נוצרים ממים חמים, ומפרץ מקסיקו התחמם ב-2 עד 4 מעלות פרנהייט בממוצע בטווח הארוך. התוצאה היא סופות עזות יותר”. כריסטוף מביא את דבריה של מומחית להוריקנים מאוניברסיטת MIT, האומרת כי “יש קונצנזוס כללי שתדירות הופעתם של הוריקנים בקטגוריה גבוהה (5,4,3) אמורה להתגבר ככל שהאקלים מתחמם”.

האם כריסטוף צודק, ונכון להטיל את האחריות לסופות ההוריקן העזות על שינויי האקלים? “להוריקנים אין קשר לשינויי האקלים, ואם יש, הקשר חלש מאוד”, טוען מנגד בראיון לאפוק טיימס דיוויד דיילי, מומחה נוסף לסופות, וחזאי לשעבר בשירות מזג האוויר הלאומי של ארה”ב (תחת NOAA – מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי) ובחיל האוויר האמריקני.
Info 5-small

דיילי אינו מכחיש שקיימת התחממות גלובלית, אבל טוען שהסופות אינן קשורות בשינויי אקלים ידי אדם, אלא במחזוריות יוצאת דופן הקיימת בטבע, של השתנות טמפרטורות פני הים. מאז 2006 הוא הצליח לחזות נכון לטווח של שנה עד שלוש שנים קדימה הוריקנים כמו “אייק” (2008), “איירין” (2011), “סנדי” (2012), “מת’יו” ו”הרמין” (2016) וגם את ההוריקנים של 2017, עליהם הוא התריע בפברואר השנה בהודעה שפרסם דרך חברת Global Weather Oscillations שהקים.

“הוריקנים מופיעים במחזוריות צפויה למדי”, הוא אומר לאפוק טיימס, “אם אתה כמובן מכיר את מחזורי האקלים שגורמים להם. אגב, פלורידה חוותה הוריקנים חזקים מאוד גם בעבר, כמו הוריקן ‘דונה’ ב-1960 בקטגוריה 3 והוריקן בקטגוריה 4 ב-1921, אבל אלה היו תקופות קרות מאוד”.

ובכל זאת, שינויי האקלים כן משחקים תפקיד מסוים. אמנם לא ניתן עדיין להסיק שפעילותם של בני אדם – במיוחד פליטת גזי חממה הגורמים להתחממות גלובלית – מובילים לכמות הוריקנים גדולה יותר. אבל ייתכן שקיים קשר כלשהו לעוצמת הסופות שמופיעות. דו”ח של המעבדה לחקר תהליכים אטמוספריים (GFDL) בתוך NOAA מ-30 באוגוסט 2017, מעריך שההתחממות הגלובלית תגרום עד סוף המאה לסופות להתחזק בשיעור ממוצע שבין 2 ל-11 אחוז, כיוון שסופות טרופיות והוריקנים צוברים אנרגיה ממים חמים.

דיילי חושב שגם זו הערכה שגויה. “הגרף מראה שב-200 השנים האחרונות לא הייתה עלייה בעוצמת ההוריקנים עקב ההתחממות הגלובלית, מלבד בשתי תקופות: בין 1931 ל-1950 ובין 1871 ל-1890. תקופות שלא קשורות להתחממות הגלובלית”.

האם דיילי צודק או שבכל זאת יש קשר בין הופעת הוריקנים לשינויי אקלים? קשה לומר בוודאות. בכל מקרה, אם בוחנים את מספר ההוריקנים שפגעו בחופי ארה”ב בעשרות השנים האחרונות מגלים שלמרות התחממות האקלים, דווקא אין מגמת עלייה ברורה בכמות ההוריקנים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!