מה הסיכוי שנשק גרעיני פקיסטני ייפול לידי טרוריסטים?

כולם מדברים על איראן ועל צפון קוריאה, אבל בינתיים תאים של אל-קאעידה פועלים בתוך צבא פקיסטן ומנסים לגנוב נשק גרעיני טקטי

תמונה: Aamir Qureshi/AFP/Getty Images

תמונה: Aamir Qureshi/AFP/Getty Images

קיים סיכון גדול שארסנל הגרעין ההולך וגדל במדינות מסוימות… ייגנב”, הזהיר ברק אובמה, לשעבר נשיא ארה”ב, במארס 2016, בנאומו ערב הפסגה הרביעית לביטחון גרעיני בוושינגטון.
אובמה כיוון את דבריו בין היתר לפקיסטן – המחזיקה בארסנל נשק גרעיני שהולך וגדל בקצב מהיר לכל הדעות. בעשור הקרוב תוכל פקיסטן להפיק כ-200 ראשי נפץ גרעיניים, ולהגדיל בכך את מצבור הנשק הגרעיני שלה ל-350 ראשי נפץ. מרבית ראשי הנפץ מוגדרים כ”נשק גרעיני טקטי” שפגיעתו גורמת לנזק מוגבל.

אבל פקיסטן אינה רק יצרנית נשק גרעיני, אלא גם מוקד טרור עולמי. גורמים בממסד הצבאי הפקיסטני משתפים פעולה עם אל-קאעידה, וזוממים להעביר אליו נשק גרעיני טקטי.
על עומק קשריו של אל-קאעידה בצבא פקיסטן אפשר ללמוד מניסיון החטיפה שאירע בספטמבר 2014. קבוצה של קצינים בחיל הים הפקיסטני ניסתה לחטוף ספינת קרב פקיסטנית, להשיט אותה לים הפתוח כחלק מתכנית לכוון את התותחים שלה אל ספינת חיל הים האמריקני. למרבה המזל חיילי חיל הים הפקיסטני חשדו בקצינים והזעיקו את הקומנדו הימי. במהלך מתקפת הקומנדו נהרגו ארבעה מהחוטפים שהשתייכו, התברר בדיעבד, ל”אל-קעידה בתת-היבשת ההודית” (AQIS). שלושה מהם היו קצינים בשירות פעיל בחיל הים הפקיסטני, ואחד היה קצין ששוחרר מחיל הים בגלל דעותיו הקיצוניות. אותו קצין סייע לגייס קצינים מחיל הים הפקיסטני לשורות אל-קאעידה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!