האם עלינו לעצב מחדש את האטמוספירה?

חוקרים מתכננים לפזר באטמוספירה חומרים שיעשו לנו צל וימזערו את שינויי האקלים

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

כבר שנים שמנסים להפחית את פליטות הפחמן הדו חמצני לאטמוספירה. אמנת קיוטו, אמנת פריז, עוד ועוד ניסיונות לצמצם את פליטות גזי החממה – עד כה בלא תועלת. ריכוזי הפחמן הדו חמצני באוויר הולכים ועולים, ואיתם גם הטמפרטורות.

באוניברסיטת הרווארד מפתחים דרכים חדישות, שבאמצעות מניפולציות על הרכב האטמוספירה, יסייעו לנו להתמודד עם המצב. החוקרים מקווים להאט קצת את תהליכי ההתחממות הגלובלית, ולהרוויח עבורנו עוד זמן שיאפשר לנו להפחית את פליטות גזי החממה.
התחום הזה, הנקרא “הנדסת אקלים” או Geoengineering””, מציע לנו לנהל את העניינים מגישה שונה: במקום לצמצם את פליטות גזי החממה, הגישה הזו מציעה להפחית מלכתחילה את הקרינה הנכנסת לאטמוספירה, כלומר לגרום לעולם שלנו להיות מוצל יותר. את הרעיון לקחו החוקרים מהתפרצות הר הגעש פינטובו שבפיליפינים ב-1991. כתוצאה מההתפרצות העוצמתית, נפלטו לאטמוספירה יותר מ-10 מיליון טונה של דו תחמוצת הגופרית. במהלך השנה שלאחר מכן, האובך הרב שהתפזר ברחבי העולם הביא להתקררות של כ-0.4 מעלות צלזיוס בטמפרטורה הממוצעת הכלל עולמית. האם נוכל בעצמנו לעמעם את הקרינה שחודרת לכאן ומחממת אותנו?

 כדי ממש להשפיע על מזג האוויר, ולהפוך על פיה את מגמת ההתחממות הגלובלית, צריך לפלוט כמויות נכבדות של חלקיקים

כמובן שזה לא פשוט כל כך לעצב מחדש את האטמוספירה. על הנושא מדברים כבר עשרות שנים. וכעת, פרופ’ דיוויד קיית’ ופרופ’ פראנק קוטש מהרווארד מוציאים לפועל את המחקר היישומי הגדול ביותר שנערך בתחום עד כה, במימונם של כמה ממשלות, סוכנות החלל האירופית ואף גופים פרטיים כמו “קרן ביל ומלינדה גייטס”.

בשלב הראשון ייעזרו החוקרים מהרווארד בבלון שירקיע לגובה של 20 ק”מ ויפזר באטמוספירה תערובת של חלקיקי מים וגופרית. אם הכול יתנהל כשורה, בשנת 2022 הם מתכננים להגיע לשלב החשוב יותר של מחקרם – לראות כיצד חלקיקי סידן פחמתי, תחמוצת אלומיניום ואפילו חלקי יהלומים שהם יפזרו לאטמוספירה יגיבו לחלקיקים שמסביבם. למשל, האם הם יפגעו בשכבת האוזון שמגינה עלינו מקרינת השמש?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!