רובוטים שיורים מהמותן – תיבת פנדורה או החלטה חכמה?

במקום חיילים, נשלח לקרב רובוטים אוטונומיים קטלניים

רובוט אוטומטי שהורג | תמונה: Kim Dong-Joo/AFP/Getty Images

רובוט אוטומטי שהורג | תמונה: Kim Dong-Joo/AFP/Getty Images

הרובוטים מפטרלים ברחובות לסריקה שגרתית, סורקים אדם אחרי אדם ומחפשים איומים. “זרוק את הנשק”, קוראת המכונה אל עבר חשוד האוחז סכין בידו. החשוד לא נענה לדרישה, והרובוט פותח באש ומחסל אותו.

האם זה עדיין מדע בדיוני? רובוטים חמושים קטלניים כבר נמצאים בפעולה, ומדענים ברחבי העולם עובדים על פיתוח רובוטים עם אלגוריתמים מתקדמים שיוכלו לקבל הכרעות בסוגיות אתיות, כמו האם לפתוח באש באופן אוטונומי. כעת צריכה להיפתר רק הסוגיה האתית – האם אנחנו צריכים לאפשר לרובוטים להחליט החלטות של חיים ומוות?

 רובוט בעל בינה מלאכותית החושש שיכבו אותו, עשוי למנוע זאת מהמדען. אם הוא חמוש, הוא עלול לחסל אותו

באוגוסט 2017, החליטו כ-116 מנהלי חברות הרובוטיקה והאינטליגנציה המלאכותית הגדולות בעולם, לכתוב מכתב פתוח לאו”ם בו הם דורשים לבחון את סוגיית כלי נשק האוטונומיים הקטלניים. במכתבם הם השוו את שילוב הרובוטים ההורגים לתיבת פנדורה, שאם פותחים אותה ללא מחשבה עמוקה מספיק, הנזקים יהיו בלתי הפיכים ויהיה קשה לחזור לאחור. על המכתב חתומים, בין היתר, אילון מאסק מייסד “טסלה”; ומוסטפה סולימן, מייסד ומנהל “דיפ מיינד” בגוגל.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!