האם המציאות המדומה טובה עבורנו?

מארק צוקרברג מדגים את סביבת המציאות המדומה שמפתחים בחברה - Facebook Spaces | תמונה: Glenn Chapman/AFP/Getty Images

מארק צוקרברג מדגים את סביבת המציאות המדומה שמפתחים בחברה – Facebook Spaces | תמונה: Glenn Chapman/AFP/Getty Images

Для Интернетаהמציאות הרבודה מאפשרת לנו לערבב את הווירטואל במציאות

   מאת ד”ר רועי צזנה

לוּ ביקרתם לפני שנה בסנטרל פארק שבניו יורק, הייתם עשויים לראות מחזה מוזר: מאות אנשים משפילים ראשיהם אל הטלפונים החכמים שבידיהם, מצטעקים בפתאומיות, ומתחילים לרוץ – כולם באותו הכיוון. הייתם בוודאי מנסים להבין לעבר מה הם רצים, אך עיניכם הבלתי-מזוינות לא היו רואות דבר. ואין פלא, אותם אנשים שיחקו כולם באפליקציה המכונה “פוקימון גו”, המציבה פוקימונים – יצורים מצוירים קטנים – במקומות שונים בעולם. הטלפון החכם שלכם יודע את מיקומכם באמצעות ה-GPS, וכך הוא יכול לומר לכם האם אתם קרובים למפלצת הקטנה או רחוקים ממנה. וכשאתם מתקרבים למפלצת מספיק, אתם יכולים ללכוד אותה בסמארטפון ולהשתמש בה בקרבות כנגד שחקנים אחרים.

פוקימון גו מהווה הדגמה מופתית לכוחה של המציאות הרבודה: טכנולוגיה המאפשרת לנו ליצור רובד נוסף של מציאות המתלבש על המציאות הפיזית. עד עתה היינו יוצרים רבדים נוספים שכאלו באמצעות שלטים – מעל כל בית עסק ניתן למצוא כיום שלט המבהיר לעוברי האורח מה טיב העסק. כבר בעתיד הקרוב יאפשרו לנו אפליקציות המציאות הרבודה למקם שלטים וירטואליים מעל בתי עסק, שרק אדם המתבונן דרך הסמארטפון יוכל לראותם.

נכון להיום, המציאות הרבודה נמצאת עדיין בטלפון החכם שלנו, וכל עוד היא תחייב אותנו לשלוף אותו ולהביט דרכו בעולם כדי להיחשף לרובד וירטואלי, היא לא תשתלב בקלות בחברה. אלא שהמציאות הרבודה מתחילה להגיע ישירות לעינינו. בספרו מהשנה האחרונה, “הבלתי נמנע”, חוזה העתידן המוערך קווין קלי כי בעשורים הקרובים ייכנסו לשימוש מקרנים זעירים שיאירו ישירות לתוך עינינו את התמונה. תחזית זו נשמעת לי נועזת מדי (מאחר שקלי ידוע כהוגה דעות נועז בתחום הטכנולוגיה), אך כבר היום מפותחות טכנולוגיות רבות שנועדו להביא את המציאות הרבודה ישירות לעינינו. בולטות במיוחד הן חברת לומוס הישראלית וחברת מג’יק ליפ האמריקנית, המפתחות משקפיים עם מקרנים זעירים המקרינים על עדשות המשקפיים עצמן. בדרך זו, הרובד הנוסף מגיע ישירות לעיני המשתמש בכל רגע נתון, מבלי שייאלץ להשפיל מבטו לסמארטפון.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!