האם עלינו להמשיך להנדס גנטית את המזון שלנו?

תמונה: JUAN MABROMATA/AFP/Getty-Images

תמונה: JUAN MABROMATA/AFP/Getty-Images

 

מאת פרופ’ ג’ק היינמן

מאז שנות ה-90, כשראשוני הזרעים המהונדסים גנטית יצאו לשוק, השימוש במזון מהונדס גנטית צבר תאוצה, לפחות בחלק מהמדינות. כיום, למשל, יותר מ-90 אחוז מהסויה, מהכותנה ומהתירס הגדלים בארה”ב הם מהונדסים. מרבית ההתאמות הגנטיות הופכות אותם לחסינים יחסית לחרקים או לעמידים בפני קוטלי העשבים המשמשים אותנו.
אף על פי שאפשר לראות במדינות כמו הודו, מקסיקו והפיליפינים, גידול ממשי בתפוקות החקלאיות, לא כולם שמחים לאמץ את הטכנולוגיה – באירופה ההתנגדות אפילו עקרונית ונחרצת.

פרופ' ג'ק היינמן | תמונה: Fotolia

פרופ’ ג’ק היינמן | תמונה: Fotolia

הודות לטכנולוגיית ההנדסה הגנטית הפכו גידולים רבים לעמידים בפני חומרים קוטלי עשבים. במקרים מסוימים, גידולים כמו כותנה ותירס אף הונדסו גנטית כך שהוחדר אליהם גן של חיידקים קוטלי חרקים שהפך אותם לקוטלי חרקים בעצמם – הגידולים מייצרים חלבון שהורג חרקים.

אולם עם הזמן התברר שהחרקים מפתחים עמידות לחלבון שאמור לקטול אותם. ובאופן דומה, העשבים מפתחים עמידות לקוטלי העשבים החזקים ביותר שמרססים עליהם, ולכן התועלת בגידולים המהונדסים הייתה קצרת טווח.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!