האם נכון לבצע המתת חסד?

הפגנה נגד המתת חסד בלונדון | תמונה: Jack Taylor/Getty Images

הפגנה נגד המתת חסד בלונדון | תמונה: Jack Taylor/Getty Images

גבולות הטיפול ב”חולים סופניים” הנוטים למות יוצרים דילמה מוסרית קשה בעלת השלכות רפואיות, חברתיות ודתיות. שבועת הרופאים, שבועת היפוקרטס, שוללת באופן מוחלט “רצח מתוך רחמים” וכוללת את ההתחייבות “לעולם לא להיענות לבקשה לספק סם ממית, או להעלות רעיון בכיוון כזה”.

במאה העשרים, הגרמנים היו הראשונים לבצע המתות חסד אקטיביות של אלפי מפגרים ונכים – אז הופעל לראשונה גז ממית. בסוף המאה העשרים, מערכת הרפואה ההולנדית פתרה את בעיית הסבל של חולים חשוכי מרפא, כמו גם את העול הרפואי והכלכלי של הטיפול בהם, באמצעות המתת חסד אקטיבית של עשרות אלפי חולים. חלקם בהסכמה מפורשת, וחלקם ללא הסכמת החולה.

 באיזו מדינה אנחנו רוצים לחיות? במדינה בה זקנים עונדים צמידים עם כיתוב: ‘אל תמיתו אותי’, או במדינה מוסרית?

למעשה הולנד היא המדינה הראשונה בה התיר המחוקק רצח מתוך רחמים. אך גם שם החוק הגביל את היתר המתת החסד רק למקרה של חולה סופני, שיש חוות דעת על כך גם מרופא נוסף, ושהחולה הסכים לכך מדעתו. אולם, במהלך השנים חזרו והתרחשו חריגות חמורות אשר בחלקן אומצו, רק בדיעבד, על ידי ההסתדרות הרפואית ההולנדית. כיום, רק מיעוט קטן של ההמתות האלו מדווחות כנדרש בחוק ההולנדי. למעשה המתות רבות של קטינים ושל יילודים פגומים מבוצעות גם ללא הסכמת הוריהם, וקשה לייחס לתינוקות עצמם הסכמה מדעת.אנשים מחוסרי הכרה הומתו בלי הסכמתם המפורשת, בהם חולים פסיכיאטריים שמקצתם בכלל לא סופנים או שאינם חשוכי מרפא. בנוסף, הומתו חולים הסובלים משטיון (דמנציה) והיו המתות רבות בהן ההחלטה על ההמתה התקבלה בידי רופא בודד ללא שיתוף או ייעוץ עם רופא נוסף. קשה לקבל בהבנה המתה של חולים פסיכיאטריים, גם אם פעילות כזו הייתה מקובלת בגרמניה הנאצית בשנות השלושים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!