איך לפתור קונפליקטים לפי חכמי סין העתיקה

התכונות הנדרשות למנהיג: סובלנות, נדיבות לב, ויתור והיכולת לשתף פעולה

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

מה אתם עושים כשמישהו חותך אתכם בכביש, נדחף בתור בסופר, או מפיץ עליכם רכילות מרושעת? הכי קל להתפוצץ מכעס, להאשים את האחר או להשיב מלחמה. בתרבות הסינית העתיקה השתמשו בדרך אחרת לפתור את המתחים היום-יומיים הבלתי נמנעים בין אנשים בחברה: סובלנות. ההבנה הייתה שאם אתה נותן לאחרים לפגוע בשקט הפנימי שלך, אתה נותן להם יותר מדי כוח. אם, לעומת זאת, אתה סלחני ורחום כלפי טעויות של אחרים, אולי תיגע בלבם והם ישנו את התנהגותם. אם אתה מצליח לשמור על לב שקט כאשר נגרם לך עוול, אתה נשאר השליט של עולמך הפנימי, והשלווה הפנימית שלך לא נפגמת.
הנה כמה דוגמאות.

מה לעשות אם השכן הורס לך את הגינה

סונג ג’יו היה השליט במדינת ליאנג ב”תקופת המדינות הלוחמות” (722-481 לפנה”ס) בסין העתיקה. סמוך למדינת ליאנג שכנה מדינת צ’ו, וגבול מסומן הפריד בין שתיהן. איכרים משני עברי הגבול גידלו מלונים בחלקת השדה שליד הגבול. האיכרים במדינת ליאנג היו חרוצים, השקו את השדה שלהם בתכיפות, והמלונים שלהם היו גדולים ויפים. האיכרים במדינת צ’ו, לעומת זאת, היו עצלנים, השקו את השדה רק מעט, והמלונים שלהם היו קטנים ומצומקים.

לילה אחד, בהתקף של קנאה, האיכרים ממדינת צ’ו חצו את הגבול ורמסו את המלונים של מדינת ליאנג. כאשר האיכרים במדינת ליאנג גילו את הנזק, למחרת בבוקר, הם מיד דיווחו על כך לשליט סונג ודרשו נקמה. אבל סונג ג’יו הניע ראשו בשלילה ואמר: “אסור לנו לעשות זאת. להקים לנו אויבים – זו דרך לאסון. ‘מידה כנגד מידה’ זו מחשבה של אנשים צרי מוח”.

במקום זאת, רקם סונג תכנית אחרת. כל לילה תצא קבוצה של אנשים ממדינת ליאנג ותשקה בסתר את שדה המלונים במדינת צ’ו. למחרת בבוקר, כאשר האיכרים במדינת צ’ו יגיעו לשדה שלהם, הם יגלו שכבר השקו אותו. כך, עם העזרה בסתר של אנשים ממדינת ליאנג, המלונים במדינת צ’ו גדלו וצמחו להיות יפים יותר ויותר. כאשר האיכרים במדינת צ’ו גילו שאנשים ממדינת ליאנג עוזרים להם, הם התרגשו ומיד דיווחו על כך לשליט של מדינתם.

השליט של מדינת צ’ו התנצל מיד בפני אנשי מדינת ליאנג, שלח להם מתנות רבות ונשבע לידידות בין שתי המדינות. כך נוצרה ברית ארוכת שנים בין שתי המדינות. במשך מאות שנים אנשים זכרו את החוכמה ורוחב המחשבה של השליט סונג ג’יו, והסיפור כיצד הוא גמל על מעשה רע במעשה של נדיבות לב, עבר מדור לדור.

פתרון מחלוקת על אדמה

ג’אנג יינג היה פקיד רם מעלה בתקופת שושלת צ’ינג. ליד ביתו, במחוז טונג-צ’נג, הייתה חלקת אדמה עזובה. שכן בנה חומה על חלקת האדמה כדי להכריז עליה בעלות. משפחתו של ג’אנג התווכחה עם השכן אבל הם לא הצליחו לפתור את המחלוקת. באותה תקופה ג’אנג היה ראש הממשלה במדינה וחי בעיר הבירה. משפחתו שלחה לו מכתב ובקשה ממנו להתערב לטובתם במחלוקת. ג’אנג ענה למשפחתו בשיר קצר ששלח להם:

“לאורך אלפי קילומטרים המכתב נדד, רק בגלל חומה
מה לגבי לתת לו עוד מטר?
החומה הגדולה עדיין מוצקה וחזקה
אבל היכן הוא הקיסר צ’ין?”

החומה הגדולה נבנתה בתקופתו של הקיסר הראשון של שושלת צ’ין, כ-2,000 שנה לפני שושלת צ’ינג. ג’אנג הזכיר את האירוע ההיסטורי הזה כדי לומר לבני משפחתו שהחיים קצרים ויקרים מדי מכדי להיאבק על עניינים חומריים. כאשר בני המשפחה קראו את השיר ששלח להם, הם חשו מבוישים. הם מיד פעלו לפי הנחיותיו, ונתנו מטר מחלקת האדמה שלהם לשכן. השכן התרגש כל כך מהמחווה שגם הוא ויתר על מטר מאדמתו, וכך נוצר המשעול המפורסם של שני מטר במחוז טונג-צ’נג הידוע בשם “משעול שני המטרים”.

איך להתמודד עם רכילות מרושעת

לין שיאנג-רו היה דיפלומט במדינת ג’או ב”תקופת המדינות הלוחמות”, שהפך במהרה לראש הממשלה. הצלחתו המהירה עוררה את חמתו של הגנרל ליאן פו שהיה חייב לציית לפקודותיו של לין. הגנרל הכריז בפומבי: “אני גנרל והגעתי לעמדתי בזכות זה שכבשתי ערים רבות. אבל לין שיאנג-רו הגיע לעמדה גבוהה רק בזכות דיבורים. אני אביך אותו כאשר אפגוש אותו”.

כאשר לין שמע את הדברים, לבו נשאר שקט, והוא במתכוון נמנע מלפגוש את ליאן. נושאי כליו של לין חשבו בטעות שהוא מפחד מהגנרל, וביקשו שישחרר אותם מתפקידם. בתגובה, לין הסביר להם את התנהגותו: “העובדה שגנרל ליאן ואני ממלאים את תפקידנו, זו הסיבה שמדינת צ’ין אינה מעזה לפלוש למדינה שלנו. שני נמרים אינם יכולים לחיות יחד אם הם נלחמים זה בזה. אני מקבל את התנהגותו משום שאני שם את טובת המדינה מעל לגאווה האישית שלי”.

כאשר ליאן שמע את דבריו של לין, הוא מיהר להתנצל: “אני נכנע בפני נדיבות לבך. לא ציפיתי שתהיה סובלני כל כך כלפי”. מאז כל התרעומת שהייתה לשניהם התמוססה והם הפכו לחברים קרובים.

היכולת לתקן טעויות נחשבה למעלה גבוהה בזמנים קדומים. אנשים שיבחו את הגנרל ליאן פו על יכולתו להתחרט ולתקן את התנהגותו, והעריצו את לין שיאנג-רו על יכולתו להיות סובלני בזמן קונפליקט.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!