להיות וורן באפט

מה יש במשקיע האגדי מאומהה, שגרם לו להפוך למשקיע הגדול בכל הזמנים, ולאחד האנשים העשירים בעולם?

צילום: Mark Wilson/Getty Images

צילום: Mark Wilson/Getty Images

מה לא נאמר עליו: שהוא אל הכסף; שהוא “שווה” כ-62 מיליארד דולר ונחשב לאיש הרביעי בעושרו בעולם; שאף על פי שהוא בעסקי ההשקעות, הוא לא מחזיק מחשבון ואפילו לא מחשב; ושגם אם תלמדו איך להביס את הקזינו, לא תצליחו להביס אותו.

מתודולוגיית החיזוי של באפט נשענת על מרכיב אחד – הבנה של “המובן מאליו”: כולם אוהבים לאכול שוקולד ולהוריד את ההמבורגר עם קולה

מה יש בוורן באפט, “האורקל מאומהה”, עיר הולדתו שבמדינת נברסקה, שגרם לו להפוך למשקיע הגדול בכל הזמנים, ולאחד האנשים העשירים בעולם? איך הוא עושה את זה? עיון במכתביו, בספרים ובסרטים דוקומנטריים אודותיו, מגלה אדם פשוט יחסית ולא מתוחכם, שגילה מתודולוגיה שעובדת עבורו, והוא מתמיד לשחק בה, ורק בה. כמו שחקן כדורסל שמתאמן על זריקה משלוש, כי הוא יודע שבזה הוא טוב, אבל לא יחדור לסל גם אם המאמן או הקהל יצרחו עליו, כך באפט – מבצע שוב ושוב את המתודולוגיה שעובדת עבורו. בבסיסה יכולות חיזוי יוצאות דופן – באפט יודע להעריך טוב יותר מכל אדם אחר איזו חברה תצמח וכדאי להשקיע בה. לא תמיד הוא צודק, אבל הוא צדק מספיק פעמים כדי לדעת שיכולת החיזוי שלו אינה מקרית.

מתודולוגיית החיזוי של באפט נשענת על מרכיב אחד – הבנה של “המובן מאליו”: כולם צריכים ביטוח לרכב; רכבות הן דרך יעילה מאוד להעביר סחורות ברחבי ארה”ב; אנשים אוהבים לאכול שוקולד ולהוריד את ההמבורגר עם קולה. באפט מסתכל על העולם כפי שהוא, ובחברות מסוג זה הוא משקיע.

עד כמה שזה בנאלי ושטחי, זה אינו מקרי – רובנו נוטים לקדש מומחים יודעי דבר, בעלי טיעונים לוגיים משכנעים ולא פופוליסטיים, ומזניחים קולות אחרים המשמיעים את “המובן מאליו”. מקורביו של באפט אמנם אומרים עליו שהוא אדם מבריק, אבל גם שהוא אדם מהסוג הפשוט. הוא מייצג תפיסה לא רומנטית במיוחד של עולם העסקים. בניגוד למשקיעים המשתמשים במודלים מתמטיים מורכבים המנחים אותם לקנות או למכור מניה מסוימת, לפעמים במהירות מסחררת, עבור באפט, העולם נע בקצב איטי הרבה יותר. התנודות בשווקים הן הפרעות קשב, רעשי רקע, שמשקיע ממושמע צריך לסנן או להתעלם מהן. לא מעניין אותו כיצד חברה שבה השקיע תתפקד בארבעת החודשים הבאים, אלא בארבעת העשורים הבאים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!