ענפי ספורט בסכנת הכחדה

מה המחיר שילדים ובני נוער משלמים על דעיכת ענפי ספורט ומה זה אומר על עתיד הספורט

משחק רוגבי ב-1908, בדבון, אנגליה | תמונה: Topical Press Agency/Getty Images

משחק רוגבי ב-1908, בדבון, אנגליה | תמונה: Topical Press Agency/Getty Images

לפני עשור צפו חוקרי תקשורת וסוציולוגים כי האינטרנט יוביל לפריחה של תחומי עניין אזוטריים ויעשיר את מגוון הדעות והפרספקטיבות אליהן כל אדם נחשף. בפועל, עידן הרשתות החברתיות הביא לתופעה הפוכה – צמצום המגוון שאליו נחשף כל משתמש והתנקזות למכנים משותפים רחבים – שמאלנים ייחשפו בעיקר לדעות ולתכנים שמאלניים, ימנים לתכנים ימניים. תופעה דומה התרחשה בעולם הספורט. המגוון האדיר של תחומי הספורט נבלע בצל העניין בענפים הגדולים, והחשיפה לשונה ירדה וירדה, עד שכמעט ונעלמה.

התמקצעות מוקדמת מידי בענף ספורט אחד, סביר שתמנע מרוב הילדים להשיג את הפוטנציאל המלא שלהם בספורט

דוגמה טובה למציאות עגומה זו היא אוסטרליה. הליגות הראשונות לרוגבי ולקריקט במדינה קמו כבר במחצית הראשונה של המאה ה-19, וענפי הספורט האלו, על הווריאציות האוסטרליות הייחודיות שלהן, זכו לפופולריות אדירה שעמדה במבחן כל מהפכות המאה ה-20. המאה ה-21, לעומת זאת, עלולה לקבור אותן. מספר שחקני הרוגבי באוסטרליה ירד בכ-63 אחוז מאז 2001, והענף מדורג כיום כ-26 בגודלו באוסטרליה, הרבה מתחת לכדורעף או לכדורת דשא. באופן דומה ענף הקריקט ספג ירידה של עשרה אחוזים, וירידה קלה נוספת נרשמה במספר המשתתפים בפוטבול האוסטרלי – אחד הענפים העממיים האהובים ביותר ביבשת, ומקור לא מבוטל לגאווה לאומית.

בנים על סקטים משחקים הוקי, בשכונה מחוץ ללונדון בשנת 1952 | תמונה: Fred Morley/Fox Photos/Getty Images

בנים על סקטים משחקים הוקי, בשכונה מחוץ ללונדון בשנת 1952 | תמונה: Fred Morley/Fox Photos/Getty Images

דעיכת ענפי הספורט הקטנים לא מוגבלת לאוסטרליה. בארה”ב, למשל, על אף שאחוז בני הנוער האמריקנים העוסקים בפעילות ספורטיבית תחרותית נותר יציב, שיעור המשתתפים בענפים רבים צונח בהתמדה. ענף ההיאבקות, למשל, איבד בחמש השנים האחרונות כמעט מחצית מהמתאמנים בו, ואחד מכל חמישה שחקני כדורעף באותה תקופה, ירד מהמגרש. אפילו בייסבול שנחשב בעבר לפעילות הפנאי האמריקנית הלאומית, מכונה כעת “ספורט גוסס”. מומחים מכנים את המגמה הזו “מות הספורט השני”. הוא נובע, בין היתר, מהתמקצעות מוקדמת בענף ספורט אחד על חשבון כל השאר.

לאן נעלמים השחקנים? רבים מזדקנים, חלקם עוברים לענפים לא תחרותיים. אבל המפתח להישרדות של כל ענף ספורט טמון בצעירים, והם, ככל הנראה, מעדיפים ענפים אחרים, ובראשם כדורגל – מספר שחקני הכדורגל זינק ב-15 השנים האחרונות. במדינות מסוימות בכמעט 50 אחוז, והוא ממשיך לטפס.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!