מה טוב יותר – לעבוד מהבית או מהמשרד?

הגיע הזמן לעשות סדר במחקרים ובפרסומים ולהבין שהמציאות מורכבת

הסחות דעת קיימות גם במשרד וגם בבית | תמונה: Phil Whitehouse/Flickr

הסחות דעת קיימות גם במשרד וגם בבית | תמונה: Phil Whitehouse/Flickr

בכל מספר חודשים מתפרסם בעיתונים מחקר, מאמר דעה, ראיון עם איש מקצוע או עם מנהל בעל ניסיון, על הטרנד של עבודה מהבית. המאמר נושא בדרך כלל כותרת דרמטית כמו: “מדוע עבודה מהבית יכולה להזיק לארגון שלך”, או להיפך, “עבודה מהבית היא הדבר הטוב ביותר שקרה בשנים האחרונות לשוק העבודה”.

נושא מקום העבודה הוא אכן נושא קריטי שכל מנהל חייב לבחון אותו, כיוון שהוא משפיע על אפקטיביות העבודה, על רווחת העובדים ועל התרבות הארגונית של החברה. עם זאת, הוא נושא שתלוי במשתנים רבים, הגורמים לכך שמה שנכון עבור חברה אחת לא בהכרח מתאים לאחרת.

כ-43 אחוז מהאמריקנים עובדים היום מרחוק לעומת 39 אחוז בשנת 2012. התחום המוביל בעבודה מהבית הוא תחום התיירות

במשך שנים אנשי המכירות והמדענים ב-IBM עבדו זה לצד זה תחת קורת גג אחת. אבל אז, החליטה החברה לקפוץ למים ולערוך ניסוי – לתת לכמה עובדים לעבוד מהבית. החלטה אמיצה שהקדימה את הבאות עבור חברות רבות אחרות. כך, ב-1983 כבר כ-2,000 מעובדי IBM עבדו מרחוק, לאחר שהחברה הבינה שהיא יכולה לחסוך הרבה מאוד כסף על שטח משרדי. ואילו ב-2009 כבר 40 אחוז מעובדי IBM עבדו ללא משרד והחברה הרוויחה כ-2 מיליארד דולר רק ממכירת השטחים שהתפנו.

לכן, כאשר IBM הודיעה במאי האחרון לאלפים מעובדיה שהיא רוצה שהם יחזרו לעבוד במשרדים, עוררה ההודעה לא מעט הדים, משתי סיבות. הסיבה הראשונה היא שכאמור, IBM הייתה מהראשונות שעודדו עבודה מהבית ודבקה בדרך זו במשך שנים. הסיבה השנייה היא שההחלטה נראית לא הגיונית לנוכח מחקרים רבים הטוענים שעבודה מרחוק רק תורמת לפרודוקטיביות העובדים ולהרגשת הרווחה שלהם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!