שואב האבק הגדול בעולם

האם מגדל בגובה שבעה מטרים, הפועל כמו שואב אבק עם צריכת חשמל של דוד חשמלי – הוא הפתרון לזיהום האוויר בערים

מגדל שואב ערפיח ברוטרדם, הולנד | תמונות:Bic/Wikimedia Commons

מגדל שואב ערפיח ברוטרדם, הולנד | תמונות:Bic/Wikimedia Commons

באחת הערים המזוהמות ביותר בעולם, עומד מגדל השואב לתוכו אוויר מזוהם, והופך אותו לאוויר נקי. ובנוסף, את החלקיקים שסוננו אפשר להפוך ליהלומים. אם זה נשמע לכם כמו מדע בדיוני – זה לא. זאת המצאה שנולדה במוחו של המעצב ההולנדי דאן רוסגארד (Roosegaarde). לרוסגארד יש תשוקה עזה להמציא דברים שישפרו את הסביבה שבה אנו חיים. התשוקה הזו זיכתה אותו כבר בתואר של “מנהיג גלובלי צעיר”, בפורום הכלכלי העולמי (2015), ובפרסים רבים אחרים, המופיעים באתר שלו.

את ההשראה להמצאה הזאת הוא מצא כשטייל בבייג’ינג. יום אחד, כאשר הציץ מהחלון, הוא יכול היה לראות את העולם שבחוץ, וביום אחר הוא אפילו לא ראה את הצד השני של הרחוב. אבל ערפיח הוא בעיה לא רק בבייג’ינג. זיהום אוויר הוא אחת הבעיות הקשות של המאה ה-21. הוא גורם למוות מוקדם של שלושה מיליון בני אדם בשנה, על פי מחקר שהתפרסם במגזין נייצ’ר (2015), ואם הכול ימשיך להתנהל כמו היום, המספר עלול להיות מוכפל עד 2050. “ערים הפכו למכונות שהורגות בני אדם”, אמר רוסגארד בראיון לגארדיאן (2017).

המגדל שרוסגארד והצוות שלו עיצבו נוצר בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת דלפט לטכנולוגיה בהולנד, וה”ארגון האירופי לפתרונות ננו” – חברה לטכנולוגיה ירוקה בהולנד.

המעצב ההולנדי דאן רוסגארד, שעיצב מגדל זולל ערפיח | תמונה: PICNIC Network/Jonne Seijdel

המעצב ההולנדי דאן רוסגארד, שעיצב מגדל זולל ערפיח | תמונה: PICNIC Network/Jonne Seijdel

רוסגארד מסביר באתר שלו שהמגדל שעיצב הוא שואב האבק הגדול בעולם לניקוי ערפיח. הוא משתמש בפטנט טכנולוגי של יוניזציה חיובית של אוויר בתוך המגדל, המושך אליו את חלקיקי המזהמים שבחוץ, מסנן אותם, ופולט החוצה אוויר נקי. האוויר שיוצא מהמגדל, לפי רוסגארד, נקי ב-75-55 אחוז יותר מאשר האוויר בשאר העיר. המגדל הוא בגובה של שבעה מטרים, ונועד לנקות את האוויר בעיקר במקומות ציבוריים, פארקים או מגרשי משחקים. הוא צורך חשמל לא יותר מאשר דוד חשמלי (1,170 ואט), ומנקה 30,000 קוב אוויר בשעה, או במהלך יום, שטח של “בערך אצטדיון כדורגל”, כפי שהוא אמר לסי-אן-אן.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!