מה קרה למוסד העתיק בהיסטוריה?

קריאות לביטול מוסד הנישואים, לצד תוכניות ריאליטי שהופכות אותו ל”פאסט פוד” חסר ערך, מעלות שאלות לגבי משמעות הטקס והסיבות שבגללן הוא נוצר – מהזמנים הקדומים ועד היום, מה הופך את המוסד העתיק בהיסטוריה לרלוונטי ומה הם הגורמים שמאיימים להעלים אותו

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

המחזרים ישבו בחצר הארמון וחיכו שהגברת הראשונה של איתקה, פנלופה, תקבע מי מהם יהיה ראוי להיות בעלה לעתיד. כבר 20 שנה שפנלופה דחתה את לחצי הסביבה להתחתן מחדש. היא האמינה שבעלה אודיסאוס שיצא למלחמה, עוד ישוב. היא גידלה לבדה את בנם, ודחתה את הצעות המחזרים בדרכים חכמות. כעת כבר לא יכלה יותר להימנע מהם.

רצה הגורל ובדיוק אז, הגיעה לאוזניה שמועה שאודיסאוס חי ובדרכו הביתה. פנלופה החכמה החליטה לבשר לכולם שתקבל את המועמדים בביתה, אך הם יאלצו לעבור בהצלחה משימה – מי שימתח את קשתו הישנה והקשיחה של אודיסאוס ויצליח לירות חץ דרך שתים עשרה ידיות גרזנים, יזכה לשאת אותה לאישה. “אם אודיסאוס חי, האלים ישלחו אותו אליי”, חשבה.

היהדות ראתה בנישואים קשר קדוש שנסמך על סיפור בריאת האישה מצלעו של אדם. טקס הנישואים לפי היהדות הוא חזרה למצב שלפני ההפרדה

לבוש בבגדי קבצן, הופיע אודיסאוס בחצר הארמון, ניצח את המשימה ובסיומה הרג את כל המחזרים שנכנסו אל ביתו וביקשו להתחתן עם אשתו. פנלופה, שעדיין לא הייתה בטוחה שהקבצן שעומד מולה הוא אכן בעלה, ביקשה ממשרתה שיעביר את מיטתה לחדרו של הקבצן. אודיסאוס, שידע שאחת מרגליה של המיטה עשויה מעץ זית חי ששורשיו נטועים באדמה ואינה ניתנת להזזה, עצר את המשרת והוכיח בכך את זהותו.

חזרתו של אודיסאוס, פינטוריצ'יו, 1508

חזרתו של אודיסאוס, פינטוריצ’יו, 1508

עץ הזית והמיטה הזוגית שאינה ניתנת להזזה, בסיפור המיתי של פנלופה ואודיסאוס, מתוך “האודיסאה”, ספרו המפורסם של הומרוס, גדול משוררי יוון העתיקה, מסמלים מצד אחד את האיחוד המחודש של בני הזוג, ומצד שני את נאמנותה של פנלופה לבעלה כל השנים. עץ הזית הוא סמל של התחדשות, חלק חי של המיטה שממשיך לצמוח למרות כל השנים שבני הזוג עברו בנפרד.

מוסד הנישואים הוא המוסד העתיק ביותר בהיסטוריה של האנושות, ולמרות זאת שורשיו ידועים למעטים. במשך מאות שנים הוא עבר גלגולים שונים בתרבויות שונות, שכל אחת הבינה אותו באופן מעט שונה – החל מהרעיון הקוסמי של איחוד בין שמים לאדמה, בין יין ליאנג, דרך טקסים אזרחיים ודתיים ועד מה שמכונה “נישואי אהבה”. בכל התקופות והתרבויות היו כלולים גם פוליגמיה, בגידות וגירושים.

פנלופה דוחה את מחזריה ומחכה לשובו של אודיסאוס, ג'ון ויליאם ווטרהאוס, 1912

פנלופה דוחה את מחזריה ומחכה לשובו של אודיסאוס, ג’ון ויליאם ווטרהאוס, 1912

אולם מעולם בהיסטוריה, למרות כל הגלגולים שעבר, מוסד הנישואים לא הגיע למצב של היום – כאשר עוד ועוד קולות קוראים לבטל אותו לגמרי. זוגות רבים מעדיפים כיום להקים משפחה מבלי להתחתן, אחוז הגירושים גבוה מאי פעם, ותוכניות ריאליטי בסגנון “חתונה ממבט ראשון” הופכות את הנישואים ל”פאסט פוד” חסר ערך.

איך הגענו לנקודה הזו? האם זאת אבולוציה טבעית או תמרור אזהרה לחברה שלנו, שהתרחקה מאחת מאבני היסוד שהפכו אותה למה שהיא?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!