אירופה: 
כנסיות נהרסות, מסגדים קמים

זה קורה בצרפת, בספרד, בהולנד, בגרמניה ובבריטניה – הנצרות דועכת, עשרות אלפי כנסיות נהרסות ובמקביל קמים מסגדים. איך תיראה עתידה של אירופה?

כנסיית סיינט קתרין בבריסל. בשנים האחרונות דובר ברצינות על האפשרות לבנות במקומה שוק פירות וירקות | תמונה: Fotolia

כנסיית סיינט קתרין בבריסל. בשנים האחרונות דובר ברצינות על האפשרות לבנות במקומה שוק פירות וירקות | תמונה: Fotolia

סיינט ריטה עמדה יציבה ויפה בלב הרובע ה-15 של פריז, אך כולם ידעו שימי הזוהר שלה נגמרו. גדר מתכתית של אתר בנייה הקיפה אותה כעת ועליה כתובת גרפיטי שמעידה על הבאות: “בצרפת, אנחנו הורגים את הכמרים והורסים את הכנסיות”.

זה קרה באוגוסט 2016. עשרים איש נעמדו מול הכנסייה שעמדה שם כבר יותר ממאה שנה, בהם נבחרי ציבור, נאמני הכנסייה ואנשים מהשכונה – בניסיון למנוע מבולדוזרים להרוס אותה ולבנות במקומה מגרש חניה או מגדל דירות.

כמעט כל עיירה בהולנד – שבדרך כלל אפשר למצוא בה מספר בתים, בית קפה וכנסייה – צפויה למצוא עצמה עם מבנה ריק במרכזה

בתוך הכנסייה הסתגרו 50 מתפללים כדי למנוע מכוחות המשטרה להיכנס, ובידיעה כי לא יסכימו להתפנות כשזה יקרה. בחור צעיר מהשכונה בשם פיליפ בא עם חברים. “זאת שאלה של מורשת!” הוא אמר לעיתון “פיגארו”, “אי אפשר להרוס את הכנסייה הזאת. היא שימשה למקום מפגש בין-דורי בשכונה”.

כשהשוטרים הגיעו העניינים התחממו מהר. קבוצה קטנה של אנשים שעמדה בפתח הכנסייה התחילה ספונטנית לשיר את ההמנון הצרפתי. לצלילי ההמנון, נכנסו השוטרים לכנסייה והחלו לפנות בכוח את המתפללים תוך כדי שהם צועקים ונאבקים, רגע לפני שהבולדוזרים הרסו אותה.

כנסיית סיינט ריטה בצרפת, רגע לפני שנהרסה. בחזית כתוב: "בצרפת, אנחנו הורגים את הכמרים והורסים את הכנסיות" | תמונה: Geoffroy Van Der Hasselt/AFP/Getty Images

כנסיית סיינט ריטה בצרפת, רגע לפני שנהרסה.
בחזית כתוב: “בצרפת, אנחנו הורגים את הכמרים והורסים את הכנסיות” | תמונה: Geoffroy Van Der Hasselt/AFP/Getty Images

חודש קודם לכן נהרסה כנסיית סן-מרטין, השוכנת בעיר סאבלה סור סארט במערב צרפת. הכנסייה נבנתה במשך שש שנים, בין 1880 ל-1886, ונהרסה בתוך שעות ספורות – אחרי שנותרה שנים רבות מוזנחת. במקומה עומד כעת מגרש חניה.

לפי מיזם HSRN, המחבר בין חוקרי מורשת ומדענים, מאות כנסיות בצרפת נתונות כיום בסכנת הריסה. בארגון מעריכים שיש כ-46 אלף כנסיות קתוליות בצרפת, ובתוך 20 שנה יישארו כ-10 אלף בלבד. יש כנסיות המוצעות למכירה. ב-2016, למשל, הוצעו למכירה 26 כנסיות במחירים שנעו בין 100 ל-400 אלף אירו לכנסייה. במקום הכנסיות שנמכרו, נבנו גלריות, בתי משרדים או דירות למגורים.

מתפללים במסגד הגדול של פריז | תמונות:Akaria Abdelkafi/AFP/Getty Images

מתפללים במסגד הגדול של פריז | תמונות:Akaria Abdelkafi/AFP/Getty Images

מגמה דומה מתרחשת בכל מערב וצפון אירופה. בבלגיה, בעברה אחד המעוזים הקתוליים באירופה, נסגרות עשרות כנסיות בשנים האחרונות. בעיר נאמור שבמרכז בלגיה, הומרה כנסיית סיינט ז’אק לחנות בגדים וכנסיית נוטרדאם, שנבנתה ב-1749 ושופצה ב-2004, הפכה כעת ל”מרכז תרבותי” המציג תערוכות ומקיים קונצרטים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!