אמבטיה של יער

מתברר שצעידה שקטה ביער לא רק מחברת אותנו לטבע עמוק יותר הנמצא בתוכנו, אלא גם מפיגה מתח ודיכאון, ומסייעת למערכת החיסונית להתגונן מפני מחלות

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

אוויר צלול עם ריח חריף של ירוק-עד ואדמה רעננה מכים בנחיריים. עצי ארז בני אלפי שנים מתנשאים לגבהים אין-סופיים, רוח קלילה מלטפת את הפנים וקרני שמש חמימות מפזזות בעלווה הצפופה. מרבדים של אזוב באין-סוף גוונים מרפדים את הסלעים ועוטפים את גזעי העצים. ציוצי ציפורים בקולות רמים מתערבלים עם קולות פיכפוך מי הנחלים וצרצורי הציקדות מהדהדים מכל עבר. זהו יער שירטאני אונסואיקיו (Unsuikyo) באי יקושימה בדרום יפן המושך אליו אלפי מטיילים. הם לא באים לטרקים או לספורט כושר, אלא לצעידה רכה איטית ושקטה בתוך הטבע. להתמסרות מלאה למראות, לצלילים, למגע ולניחוחות שהיער נותן ברוחב לב ובשפע. ביפן זו מסורת עתיקת יומין – להיכנס לעומקו של אחד מהיערות המכסים יותר ממחצית שטחה של יפן, ולתת לטבע לשטוף את הגוף דרך כל החושים. אחרי הטיול ביער הם מרגישים נינוחים, שלווים, מלאי חיוניות ושמחה.

כשאני הולך ביער ומריח את ריח הגשם או הפריחה ורשרוש העשבים, אני בא במגע עם החלקים היותר אותנטיים שבתוכי

רק בשנות ה-80 מסורת זו קיבלה כינוי רשמי: “אמבטיית יער” (ביפנית “שינרין יוקו”). טבע אותה טומוהידה אקייאמה, מי שהיה מזכיר “סוכנות היערות” ביפן. הוא היה מודע למחקרים פורצי הדרך שערך המדען הסובייטי בוריס טוקין, כבר בשנות העשרים והשלושים. טוקין מצא שעצי מחט וצמחים אחרים מדיפים שמנים אתריים בעלי ריח חריף היכולים לחזק את המערכת החיסונית, להפחית לחץ דם ועוד. בתחילת המאה ה-21 החלה יפן להשקיע מיליוני דולרים במחקרים על ההשפעות של אמבטיית יער, מתוך כוונה לבנות עשרות מרכזי “תרפיית יער” ביפן. אף על פי שבעשורים האחרונים כבר נעשו מחקרים שמצאו ששהייה בטבע משחררת מתחושות של דיכאון ולחץ ומשפרת תהליכים מנטליים, החוקרים ביפן הגבירו הילוך כשהתחילו למדוד מה קורה בגוף מבחינה פיזיולוגית, ברמה של התאים והמולקולות, כאשר מטיילים ביער.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

בהתחלה, חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ניפון ביפן חזרו על המחקרים של טוקין. הם מצאו ששהייה ביער מגדילה את מספר החלבונים נוגדי הסרטן בתאי הדם הלבנים. “אמבטיית היער” גם מגבירה את פעילותם של תאי ההרג הטבעי (Killers Natural) בגוף, ומגדילה את מספרם – אלו תאים השייכים למערכת החיסונית ותפקידם לחסל תאים שנדבקו בנגיפים או שהתפתחו לתאים סרטניים (International Journal of Immunopathology and Pharmacology, 2009).

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!