האסטרטגיות של אלופי השחמט

אסטרטגיית השעמום שהביסה את קספארוב, הקאי-זן של היפנים, הרעיון של אלוף העולם – לבצע מהלכים “גרועים” בכוונה – והסחת הדעת של פישר. ארבע אסטרטגיות לפתרון בעיות – בחיים ובמשחק

קספארוב מול קראמניק, בדו-קרב המפורסם שבו ניצח קראמניק באמצעות אסטרטגיה יוצאת דופן | תמונה: Gerry Penny/AFP/Getty Images

קספארוב מול קראמניק, בדו-קרב המפורסם שבו ניצח קראמניק באמצעות אסטרטגיה יוצאת דופן | תמונה: Gerry Penny/AFP/Getty Images

שעמום כאסטרטגיה

יותר ויותר מחקרים מראים איך לשעמום, זה שניסינו להרחיק מחיינו באמצעות הטכנולוגיה, יש דווקא יתרונות רבים, אחד מהם הוא באסטרטגיה. שחקן השחמט ולדימיר קראמניק הוכיח זאת, כשנפגש, בשנת 2000, עם שחקן השחמט האגדי, גארי קספארוב לדו קרב, בן 16 משחקים, על תואר אלוף העולם.

יחסי הכוחות היו ברורים: קספארוב, אלוף העולם במשך 15 שנים ברציפות, הגיע בשיא הכושר לדו קרב לאחר שזכה בשבע תחרויות יוקרתיות ברציפות. הוא נחשב לשחקן בעל שאפתנות התקפית בלתי פוסקת, מסוג היריבים שנרגעים רק ברגע שהיריב נכנע. שחקני צמרת רבים בעולם השחמט נרתעו מעוצמתו של קספארוב שהתמחה כמעט בכל היבט של המשחק.

קראמניק, שחקן מן הצמרת העולמית, היה צריך למצוא אסטרטגיה שתיתן לו סיכוי לנצח ענק שחמט שכזה. הוא הכיר את הלהט של קספארוב להכריע קרבות, ושם הוא גם מצא את נקודת התורפה של יריבו. סביבה הוא בנה את האסטרטגיה שלו.

קראמניק זיהה ששאפתנותו של קספארוב היא כמו אש המכלה כל מה שבדרכה. ומה הדרך הכי טובה לנצח אש? אם קראמניק היה משחק את משחק האגו, תשובתו הייתה צריכה להיות “אש”. הוא היה משחק את המשחק הרגיל שלו וטוען שהוא טוב לא פחות מקספארוב. במקום זאת הוא בחר להתמודד מול האש של קספארוב עם מים.

קראמניק בחר בהגנה פאסיבית, הנקראת “הגנת ברלין”, שנותנת מראש את היתרון ליריב. ברמות הגבוהות ביותר, התוצאה הטובה ביותר ששחקן שבוחר בה יכול להוציא היא כנראה תיקו.

השאיפה לסיים את המשחק בתיקו ולא לשאוף אפילו להשיג ניצחון אחד הייתה בחירה מפתיעה מאוד לשחקן צמרת כמו קראמניק. במיוחד בהתחשב בעובדה שאם כל המשחקים היו מסתיימים בתיקו, התואר היה נשאר של קספארוב. אבל קראמניק ראה רחוק יותר. הגנת ברלין, הוא ידע, מייבשת את האקטיביות במשחק, וזו בדיוק הייתה האסטרטגיה של קראמניק – לתסכל את קספארוב באמצעות נטרול האנרגטיות שלו. גישה של שעמום כאסטרטגיה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!