האם אימפריית התקשורת של דאע”ש מתרסקת?

תמונה: AHMAD AL-RUBAYE/AFP/Getty Images

תמונה: AHMAD AL-RUBAYE/AFP/Getty Images

נסיגתו של דאע”ש ממוסול שבעיראק ומא-רקה שבסוריה, מהווה אקורד סיום לתהליך ממושך של ירידה בנוכחותו הפיזית ומאובדן שליטתו במדינה האסלאמית. כידוע, פעל ארגון הטרור בו-זמנית באופן אינטנסיבי גם במרחב הווירטואלי. אולם, מאז כיבוש מוסול (יוני 2017) ניתן לראות ירידה משמעותית בפעילותו גם במרחב זה. כמות המאמרים האלקטרוניים, התמונות והסרטונים שפרסם, ירדה מ-290 פריטים בחודש, לכ-25 פריטים בלבד. בנוסף, ארגון הטרור הצטיין בהפקת סרטוני וידאו מקצועיים שזכו לתשומת לב עולמית. אלו דרשו מומחיות ומשאבים. בעקבות הפגיעה במשאביו האנושיים והחומריים, הוא מתקשה להמשיך ולהפיק סרטונים באותה איכות ובאותה כמות כפי שהפיק בעבר, ואינו יכול עוד להפיץ ולקדם את מסריו במספר רב של שפות בשלל הרשתות החברתיות. כל אלה, הם אינדיקציה להיחלשות הפעילות שלו במרחב הסייבר. לאור הנתונים האלו, היינו מצפים כי איום הטרור העולמי בהובלת דאע”ש ייחלש. אולם ניתוח מנקודת מבט מערכתית מוביל למסקנה שונה.

ארגון הטרור הוא סיפור הצלחה שיווקי עולמי. הוא השתמש בצורה מיומנת ומתוחכמת בטכניקות שיווק דיגיטלי בהפצת אידיאולוגית הג’יהאד העולמי ובהטמנת “זרעי הג’יהאדולוגיה” (Seeds of Jihadology) בקרב סוגי קהל יעד שונים, מוסלמים ואחרים, ברחבי העולם. על פי מכוני מחקר מובילים במערב, כיום חיים בעולם כ-550 מיליון מוסלמים צעירים (בגילים 24-15) ומתוכם כ-13% מובטלים – כ-71 מיליון איש. בנוסף, מפוזרים בעולם כ-25 מיליון פליטים ומהגרים מוסלמים שברחו מארצות אפריקה, מאסיה ומהמזרח התיכון. אוכלוסיות אלה, החשופות לרדיקליזציה והקצנה, מהוות קרקע פורייה לנביטתם, צמיחתם והתחזקותם של זרעי האידיאולוגיה הג’יהאדיסטית, ולהפצת חזון הח’ליפות האסלמית כפתרון וכמענה למצוקותיהם.

אחד הגורמים העיקריים שהובילו להטמנת זרעי האידיאולוגיה הוא השימוש של דאע”ש במרחב הסייבר. ממידע שהתפרסם לאחרונה, עולה כי כיום מתגוררים ופועלים באירופה כ-50,000 ג’יהאדיסטים תומכי האידיאולוגיה הרצחנית. מספר זה, הוא אינדיקציה להצלחה השיווקית של דאע”ש. בעידן הסייבר, זרעי האידיאולוגיה שנקלטו ונבטו בקרב אוכלוסיות הצעירים, המובטלים, המהגרים, הפליטים ופעילי הג’יהאד העולמי, אינם תלויים עוד בקיומה של ישות פיזית דהיינו הח’ליפות האסלאמית בעיראק ובסוריה. הג’יהאד המקוון (E-Jihad), מהווה בעבורם מקור כוח המעניק משמעות, מעצב להם זהות ומקנה תחושת סולידריות והשתייכות.

הקמת הח’ליפות בעיראק ובסוריה, ולו לתקופת זמן מוגבלת, הייתה הישג מרשים שעורר וחיזק את השאיפה לממשו שוב. נוכח קריסת המדינה האסלאמית, חדל דאע”ש להלל ולפאר אותה והוא כעת מבליט ומחזק את הג’יהאד העולמי שמטרתו להרוס את הסטטוס-קוו והסדר הקיים בעולם, כדי לאפשר הקמת ח’ליפות חדשה. מסר זה משפיע על הגידול שחל בהיקף פיגועי הטרור ברחבי העולם. התפשטות האידיאולוגיה הג’יהאדיסטית גרמה להופעתם של טרוריסטים הפועלים כ”זאבים בודדים”, לצד “זכיינים” ושלוחות של דאע”ש, החולקים אותה אידיאולוגיה ומתחרים על משאבים, יוקרה ועוצמה פוליטית. תחרות זו יוצרת מכפיל כוח המעצים את איום הטרור העולמי ועלול לגרום לפעילות קטלנית יותר.

לדאע”ש יש עדיין מוקדי הפצה רבים ושונים במרחב הסייבר. מטבע הדברים, לא ניתן לנטר ולמדוד כמותית את כל פעילות ההפצה ולעקוב אחרי כל קבוצת ווטסאפ המשמשת לקידום מסריו. אך סביר להניח, כי קיום מספר רב של קבוצות וירטואליות, בלתי קשורות זו-בזו, מגבירה את ההשפעה המצטברת של האידיאולוגיה הג’יהאדיסטית בשלל הרשתות החברתיות, בבחינת “השלם גדול מסך כל חלקיו”.

לסיכום, התמוטטות הח’ליפות בעיראק ובסוריה וקריסת דאע”ש במתכונתו הנוכחית, מובילים באופן פרדוקסאלי להתחזקות איום הטרור העולמי. פיזור גיאוגרפי וביזור מוקדי הכוח הפיזיים והווירטואליים שלו, מגדיל את השפעת האידיאולוגיה הג’יהאדיסטית, בפרט בקרב קהילות מוחלשות. עקב כך, איום הטרור העולמי משנה את פניו, מתעצם, מתחזק ונעשה מורכב ומסוכן יותר. הרבה יותר.* ד”ר ענת הוכברג-מרום היא חוקרת, מומחית ויועצת אסטרטגית בנושא הטרור העולמי

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!