שיחה עם פסיכולוג, ממוחשב

האם גם את הפסיכולוגים שלנו יחליפו בעתיד הלא רחוק תוכנות בינה מלאכותית? התוכנות הראשונות כבר בדרך

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

האם כולנו זקוקים לטיפול פסיכולוגי? הדעה הרווחת היא שכל אחד מאיתנו יכול להפיק תועלת מטיפול פסיכולוגי בדרך כזו או אחרת. אולם, בין אם בשל העלות הגבוהה, הקושי למצוא את המטפל המתאים או בגלל סטיגמה שלילית, רק אחוז קטן מהאוכלוסייה בוחר כיום לעבור טיפול פסיכולוגי מתמשך. בעתיד כל זה עומד להשתנות, כיוון שמחשבים יוכלו לשמש בתור הפסיכולוגים שלנו. נשמע יומרני? זה כנראה הרבה יותר קרוב ממה שנדמה לכם.

פסיכולוגיה היא ענף מדעי חדש יחסית: הפסיכואנליזה הומצאה לפני כ-120 שנה, ואילו הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) פותח רק בשנות ה-60 של המאה הקודמת. כיאה לתחום מדעי כה צעיר, הפסיכולוגיה היא דינמית מאוד ועוברת לא מעט שינוים ומהפכות.

אחד הטרנדים המעניינים של זמננו הוא טיפול פסיכולוגי מקוון. התקשורת בין המטפל למטופל מתבצעת דרך האינטרנט באמצעות צ’ט, וידאו צ’ט או שיחה קולית. לטיפול זה מספר יתרונות: הוא זול יותר, זמין יותר ומחקרים גילו כי הוא אפקטיבי לא פחות מטיפול פרונטלי.

בעולם בו התקשורת מתבצעת עוד ועוד דרך אמצעים דיגיטליים, הצמיחה של טיפול מקוון היא טבעית ומתבקשת. אולם, ייתכן שהיא משמשת גם כאבן דרך למהפכה גדולה הרבה יותר – טיפול ממחשב בעל אינטליגנציה מלאכותית.

כדי להבין כיצד מחשב יכול לשמש כפסיכולוג, חשוב להבין שהטיפול הפסיכולוגי של ימינו מורכב משורה של טכניקות ממגוון גישות שהוכחו מדעית. חלקן, כמו CBT, הן טכניות למדי ומאפשרות למטפל לפעול באופן מתודולוגי ומובנה – דבר שקל יחסית ליישום עבור תוכנת מחשב. ואכן, מחשבים פסיכולוגים שפועלים בגישות כאלו כבר קיימים, והם אפילו עושים עבודה לא רעה בכלל.

Woebot הוא צ’טבוט שפותח על ידי צוות פסיכולוגים ומומחי אינטליגנציה מלאכותית באוניברסיטת סטנפורד. Woebot משתמש בשיחות צ’ט כדי לעזור לאנשים לשחרר לחצים, להתמודד עם חרדה, דכאון ועוד. השירות נחקר ותוקף מדעית, ומוצע דרך הפייסבוק בעבור 39 דולר לחודש.

Ellie היא תוכנת מחשב מתקדמת שפותחה על ידי המכון לטכנולוגיה יצירתית באוניברסיטת קליפורניה כדי לסייע לאנשים להתמודד עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית ((PTSD. התוכנה מצוידת במצלמת רשת, במיקרופון ובחיישן קינקט, המאפשרים לה בעזרת זיהוי פנים ותנועות גוף לחוש את המטופל, לזהות את התגובות שלו ולנהל את השיחה בהתאם.

ומה לגבי מתודולוגיות מורכבות יותר? אחד התחומים המתפתחים במהירות בימינו הוא יכולת עיבוד שפה טבעית (NLP). חברות כמו אפל, גוגל ומיקרוסופט משקיעות משאבים רבים בפיתוח תוכנת מחשב שתוכל לדמות את צורת החשיבה והדיבור של אדם אמיתי. ב-2014 תוכנת מחשב בשם “יוג’ין גוסטמן” כמעט והצליחה לעבור את מבחן טיורינג, כאשר שכנעה 33% מהשופטים בתחרות שהיא אדם אמיתי. מסתמן שלא רחוק היום בו מחשבים יוכלו לדמות בני אדם באופן מוחלט, דבר שיאפשר להם להשתמש גם בגישות טיפוליות הדורשות יותר גמישות ו”מגע אנושי”.

בעתיד, ייתכן מאוד שלכל אחד מאיתנו יהיה מטפל-מחשב צמוד שיהיו לו לא מעט יתרונות בהשוואה למטפל אנושי: הוא ידע עלינו הכול ולעולם לא ישכח שום פרט שנספר לו, הוא יהיה אובייקטיבי ונטול דעות קדומות, כמות הידע שלו בכל תחום תהיה עצומה, ומעל לכול: הוא יהיה זמין 24/7, וזול באופן משמעותי יחסית למטפלים אנושיים.

אך לפיתוח הזה יש גם פוטנציאל הרסני: מחשבים מטפלים יהיו חשופים למידע רגיש מאוד על אודותינו, ואם המידע הזה יפול לידי האקרים או לגורמים עוינים אחרים, הדבר עלול יהיה להביא לפגיעה קשה. בנוסף, לאותם מחשבים תהיה השפעה אדירה על קבלת ההחלטות שלנו, וכך נהיה נתונים באופן עקיף למניפולציות מצד מפתחי אותם מחשבים, ומי יודע – אולי אף מצד המחשבים עצמם.

כבר אלפי שנים שבני האדם משתמשים בטכנולוגיה כדי להפוך את חייהם לקלים יותר, והפיתוח של מחשבים פסיכותרפיסטים הוא שלב אבולוציוני מתבקש. הפיתוח הזה יכול להיות לטוב או לרע, אך דבר אחד בטוח: יהיה לנו פסיכולוג צמוד שיעזור לנו להתמודד עם זה.

ליאור גזית הוא יזם ועתידן, מחבר הבלוג: /liorgazit.wixsite.com/futurology

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!