התרופה גברית, הגוף נשי

האם נשים צריכות לקבל את אותן תרופות שמקבלים גברים?

 

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

1. מדוע נשים מודרות ממחקרים קליניים

כדי לוודא שתרופה חדשה יעילה ובטוחה דיה, מקפידים לעשות מחקרים קליניים קפדניים ומורכבים שבדרך כלל מייקרים משמעותית את עלויות הפיתוח של התרופה. אבל בשנים האחרונות מתברר שמשהו התפספס ברבים מהמחקרים האלו – המדגמים שעליהם הם נעשים, פעמים רבות לא כוללים מספיק נשים.

במשך שנים ההשקפה המקובלת הייתה שההבדלים בין גברים לנשים לא ממש משמעותיים ולכן הגוף הגברי יכול לייצג היטב גם את הגוף הנשי. זה גם איפשר למחקרים להיות פשוטים יותר מבחינה סטטיסטית. הסיבה לכך פשוטה: לאורך החודש, בשלבים השונים של המחזור החודשי, הפעילות ההורמונלית בגוף האישה משתנה במידה ניכרת ולכן מצבה הפיזיולוגי משתנה לא מעט. לכן, מנקודת מבט סטטיסטית, פשוט הרבה יותר לערוך מחקרים כאלו על גברים שמצבם הפיזיולוגי יציב הרבה יותר.

בהרצאת טד בנושא משנת 2014, ד”ר אליסון מק’גרגור מסבירה שבמהלך המאה הקודמת התקבלו הנחיות שמונעות מנשים בגיל הפוריות להשתתף במחקרים קליניים, במטרה למנוע נזקים בלתי הפיכים לעוברים. אך לדבריה, כיוון שזה הפך את המחקרים הקליניים לפשוטים יותר, רבים קיבלו בשמחה את ההנחיות והתקבלה המוסכמה שמחקרים רפואיים יעשו על גברים ואת תוצאותיהם יישמו בהמשך גם על נשים.

2. ההבדלים בין גברים לנשים

אבל עם השנים התברר שההבדלים בין הגוף הגברי לגוף הנשי גדולים משחשבנו. אפילו כשמדובר באותה מחלה, ההשפעות על הגוף הנשי שונות לעתים במידה ניכרת מההשפעות על הגברים.

אחת ההנחות הייתה, למשל, שמחלות לב פוגעות בגברים הרבה יותר. מתברר שגם בקרב הנשים אלו המחלות הקטלניות ביותר וכמחצית מהנשים יסבלו מהן בשלב זה או אחר בחייהן, אם כי בדרך כלל בגיל מבוגר יותר בשבע עד עשר שנים בהשוואה לגברים.

גם התסמינים שונים: כשמדובר בהתקפי לב, בדרך כלל אנחנו מכירים את נורות ההזהרה של תחושת לחץ בחזה וקוצר נשימה, אך מתברר שאצל נשים עשויים להופיע תסמינים שונים למדי: בחילה, סחרחורת, עייפות יוצאת דופן או תחושת לחץ בבטן התחתונה.

כפי שמסבירה ד”ר מק’גרגור, אף על פי שהתסמינים להתקף לב שונים בין גברים לנשים, הבדיקות בהן משתמשים כדי לאבחן את ההתקף עדיין זהות. כך קורה שפעמים רבות גם האבחון בקרב נשים מורכב יותר ומתרחש בשלבים מאוחרים יותר של ההתקף, לעתים, בשלבים מאוחרים מדי.

וכאן דיברנו רק על התקפי לב. מחלות נוספות שמצביעות על הבדלים משמעותיים בין המינים הן האלצהיימר שפוגע הרבה יותר בנשים, סרטן הריאות שנחשב לקטלני במיוחד ועוד.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!