התחממות? היכונו להתקררות הגלובלית

כדור הארץ אמנם התחמם בעשורים האחרונים, אולם החל מ-2020 פעילות השמש צפויה להשתנות, וניכנס לעידן חדש. הולך להיות קר, טוענים מגוון קבוצות חוקרים, וזה לא צריך להפתיע אותנו

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

החל משנת 2020, למשך 35 שנה, הטמפרטורות ירדו. זה יקרה כי השמש תיכנס לסוג של תרדמת חורף”, מסבירה לאפוק טיימס פרופ’ ולנטינה זרקובה מאוניברסיטת נורת’ומבריה שבבריטניה – חוקרת שמש שגילתה בשנים האחרונות עד כמה למחזוריות בפעילות המגנטית של השמש הייתה השפעה מכרעת על האקלים שלנו.

“כל המודלים האקלימיים הקיימים מתוכננים לפי פעילות שמש רגילה, כשהשדה המגנטי חזק כמו תמיד. אף אחד לא יודע מה יקרה כשהשדה המגנטי של השמש יצנח כפי שיקרה בשנים הבאות. אני צופה שכשנעבור דרך השנים האלו של תרדמת השמש, מדענים רציניים שיעשו תחזיות של הטמפרטורות על פני כדור הארץ יבינו שצריך להתאים את המודלים”.

אני צופה שכשנעבור דרך השנים של תרדמת השמש, מדענים רציניים שיעשו תחזיות יבינו שצריך להתאים את המודלים

פרופ’ סיימון שפרד מאוניברסיטת ברדפורד שבבריטניה, מתמטיקאי השותף למחקרה של פרופ’ זרקובה אומר בראיון לאפוק טיימס: “הפחתה כזו ברמת הפעילות של השמש עשויה, לכל הפחות, למתן משמעותית את ההתחממות הגלובלית וזה כבר יאפשר לנו 30 שנה נוספות להתמודד עם ההתחממות קצת יותר בנחת, אבל אני צופה שההשפעה תהיה משמעותית הרבה יותר. כבר ראינו, ממש השנה, שהטמפרטורות מתחילות לרדת: היה גל קור שפקד את החוף המזרחי של ארה”ב במשך שבועיים, עם טמפרטורות נמוכות מאוד מאוד. אפילו בדרום מזרח צרפת הצטברו שישה או שבעה מטרים של שלג”.

זרקובה ושפרד מציינים שכמו בתופעות רבות אחרות, גם באקלים הגלובלי קיים דפוס של מחזוריות – שבו לאורך ההיסטוריה כדור הארץ עבר מחזורים סדירים של התחממות והתקררות.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

לאורך 1,000 השנים האחרונות, מוכרת, למשל, התקופה המכונה “האופטימום האקלימי של ימי הביניים”. תקופה זו נמשכה משנת 900 עד 1200 לספירה, כשמאירופה ומאסיה התקבלו עדויות על טמפרטורות גבוהות יחסית, נמוכות רק במעט מאלו של ימינו. אך ב-1280 העולם נכנס לתקופה קרה, קצרה יחסית, שנמשכה בערך עד 1350.

לאחר מכן הטמפרטורות עלו מעט עד אמצע המאה ה-17, עד ששוב נכנס העולם לתקופה קרה וקצרה, בשנים 1715-1645. אבל אז כבר היה קר ממש. מדובר בשיאה של “תקופת הקרח הקטנה” בה מגוון נהרות כמו התמזה שבלונדון ונהרות ארצות השפלה של אירופה קפאו בחודשי החורף, והקרחונים הלכו ותפסו שטחים נרחבים. שוב, בהמשך המאה ה-18 הופיעה התאוששות קלה, מתונה. החל מ-1914 בערך ההתחממות משמעותית אפילו יותר.

Info1

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!