כל אחד יכול: לשלוט בחלומות וללמוד מתוך שינה

יש אנשים החולמים באופן צלול – הם ישנים אבל צלולים ומודעים לעצמם. מה אפשר להרוויח מהטכניקה הזאת?

איור: מושיק גולסט

איור: מושיק גולסט

כשהפסיכולוג האוסטרלי ד”ר דנהולם אספיי הולך לישון, שנת הלילה שלו נראית שונה לגמרי מזו של רובנו. ד”ר אספיי משתייך לקבוצה של אנשים המוגדרים כ”חולמים צלולים” – הוא יודע כיצד להישאר צלול ומודע לעצמו בתוך החלום, בזמן השינה. הוא לא רק שולט במעשיו בחלום, אלא גם מצליח לשלוט בתפאורה ובמיקום, ממש כמו בסרט “אינספשן” (“התחלה”). הוא יכול לבנות לעצמו עולם וירטואלי כזה שבלתי אפשרי לייצר בחיי הערות בגלל חוקי הפיזיקה. את היכולת הזאת הוא חוקר מהפן המדעי, ככלי פסיכולוגי לצמיחה אישית. אבל לפעמים הוא פשוט נהנה לעוף או לקפוץ בין בניינים כמו ספיידרמן, כפי שסיפר בראיון לאפוק טיימס.

“היה לי חלום צלול יפה לפני שני לילות. ניהלתי שיחות מעניינות עם דמויות שלא הכרתי. היינו בבית מוזר שלא ביקרתי בו בעבר. דיברתי איתם על איך אני יכול ליצור אש בחלום צלול, כי זה היה משהו שהתקשיתי לעשות בעבר – לירות אש מהיד שלי. לפעמים אני מצליח לעשות את זה, לפעמים לא, וחשבתי שיהיה מעניין לשאול את דעתם. לצערי, ברגע ששאלתי החלום הסתיים ולא הצלחתי לשמוע את התשובה. אני זוכר שאחד מהם אמר לי שהייתי בחלום צלול במשך שש דקות”.

היית מודע לגמרי בזמן החלום, ממש כמו בזמן שאתה ער?

“כן, הייתה לי אותה רמה של מודעות ושליטה על עצמי ועל המחשבות שלי כמו שיש לי עכשיו כשאני מדבר איתך. זה כמו להיות ער, רק בתוך עולם אחר”.

“בהתחלה המדענים לא האמינו שחלומות צלולים הם אמיתיים”, מסביר ד”ר אספיי, שחוקר את התופעה באוניברסיטת אדלייד באוסטרליה. “אבל למרבה המזל אנשים חכמים כמו ד”ר קית’ הירן וד”ר סטיבן לה ברג’, הצליחו להדגים במעבדה שחלומות צלולים הם תופעה אמיתית. מאז נערכו מחקרים רבים ועכשיו המדענים מקבלים את זה”.

עם זאת, תחום המחקר של החלומות הצלולים, נשאר בשולי הפסיכולוגיה. “עד כה לא הצליחו לפתח טכניקות יעילות מספיק שיאפשרו לאנשים להיכנס למצב של חלום צלול וזה מה שעומד בדרך כדי שהתחום יוכל למצות את הפוטנציאל שלו”, מסביר ד”ר אספיי. “אני מנסה לתקן את זה”.

ד"ר דנהולם אספיי

ד”ר דנהולם אספיי

באוקטובר האחרון התפרסמו תוצאות ראשונות ומעודדות מהמחקר שערך ד”ר אספיי באוניברסיטת אדלייד. הוא בדק אצל חולמים צלולים טכניקות יעילות שיאפשרו ויגבירו את הסיכויים, לכל מי שרוצה בכך, להיכנס למצב של חלום צלול.

המחקר כלל שלוש קבוצות שעליהן נבדקו שלוש טכניקות שונות המאפשרות להיכנס לחלום צלול:

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!